Solária: Zdánlivě nevinná relaxace s vážnými následky. Částečnou ochranu vám poskytne mrkev nebo ořechy

Zdroj: Shutterstock

Venku se teď moc neopálíme, a tak jedinci toužící po bronzové pokožce navštěvují solária. Na první pohled relativně neškodná relaxace však způsobuje vážné zdravotní problémy. Alespoň částečnou ochranu vaší pokožce mohou poskytnout některé potraviny.

Opalování v soláriích, obzvláště přes zimu, je velmi oblíbenou aktivitou. Bohužel však zároveň také rizikovou. I když by se mohlo zdát, že solária poskytují bezpečnější prostředí než samotné přímé slunce, opak je pravdou.

Zdravotní rizika opalování

Slunce i solárium vyzařují ultrafialové (UV) záření. UVA paprsky (zkratka pro ultrafialové záření typu A) jsou zodpovědné za opálení, spálení a nakonec i vrásky na kůži. Jejich nadměrné množství může vést k rakovině kůže. Výzkum Beata Gerbera zjistil, že solária vyzařují 10 až 15krát více UVA paprsků než slunce.

Záměrné vystavování se UV záření je nebezpečné, a to i v případě, že do solária zajdete jen jednou za čas. Ve skutečnosti totiž použití solária, byť jen jednou před 35. rokem věku, zvyšuje riziko vzniku melanomu o neuvěřitelných 75 % (viz studie Schulmana a Fishera) – a toto riziko se zvyšuje pokaždé, když se opalujete.

Kromě rakoviny kůže může pobyt v soláriu způsobovat i oční problémy. UV záření může poškodit vnitřní strukturu očí a očních víček, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku onemocnění, jako je šedý zákal a oční melanom.

Potraviny chránící pokožku

Abychom ale jen nekritizovali, při slunění v soláriích dochází k tvorbě vitamínu D a uvolňování endorfinů (tzv. hormonů štěstí). Ačkoliv to rizika zcela určitě nevyváží, pokud chcete solárium přeci jen navštívit, přidejte alespoň do své stravy živiny, které přispívají ke zdraví pokožky a poskytují určitou úroveň ochrany před poškozením UV zářením.

Beta-karoten, který se nachází v potravinách, jako je mrkev a meruňky, může zvýšit ochranu pokožky a přispět k jejímu bronzovému vzhledu. Lykopen, který je obsažen v rajčatech a melounu, působí jako antioxidant a může snižovat zarudnutí pokožky způsobené slunečním zářením.

Lutein je obsažen v listové zelenině a ovoci, jako je mango, a přispívá k pružnosti pokožky a její ochraně před předčasným stárnutím. Vitamín E je antioxidant, který pomáhá chránit kožní buňky před oxidativním stresem a je hojně obsažen v ořeších, semenech a avokádu. Tyrosin, aminokyselina obsažená v mase, vejcích a ořeších, podporuje tvorbu melaninu a napomáhá přirozenému procesu opalování.

Zdroj: BetterHealth, Cleveland Clinic, Beat Gerber, Ultraviolet emission spectra of sunbeds, 2002, Joshua M. Schulman, Indoor UV tanning and skin cancer: health risks and opportunities, 2010, GymBeam, Aktin

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz