Snídaně je základ dne. Měla by tvořit 25 % denního jídelníčku

Zdroj: Shutterstock

Říká se, že snídaně je základ dne. Mnoho lidí to přesto ignoruje. Patříte k nim i vy? Možná byste měli své návyky změnit. Jak by měla vypadat zdravá snídaně a jak moc nás ovlivňuje to, v jakou hodinu si ji dáme?

Kdy budete snídat, záleží především na tom, kdy jste večeřeli. Tělo by nemělo být hladové déle než 10 hodin, píše server Pro ženy. Ať už ráno nejíte, protože nemáte chuť, nebo vás trápí nedostatek času, je dobré popřemýšlet o změně.

Nastartování dne

Snídaně je důležitá, protože naše tělo nakopne do nového dne. Dodá nám energii, kterou nezbytně potřebujeme. Pokud bude vaším prvním jídlem oběd, kromě toho, že se budete dopoledne cítit nesví, začínat den větším jídlem je vždy zdravotní riziko.

Podle serveru Prostřeno je daleko zdravější snídat ihned ráno po probuzení. Někteří lidé to řeší tím, že si třeba dají až menší svačinku zhruba po 3 hodinách. Tou dobou už má být ale tělo dávno nastartováno, vysvětluje web.

Co snídat, a čemu se naopak vyhnout?

Co se týče snídaně, jejím základem by měly být především bílkoviny. Samozřejmě k oblíbeným jídlům po ránu patří například koblihy nebo třeba müsli s mlékem. A není na tom nic špatného.

Je ale třeba vnímat to, že tyto pokrmy obsahují hodně sacharidů. „Rychle zvýší hladinu glykogenu a ta brzy klesne a poté přichází vlčí hlad. Nezapomeňte proto přidat kvalitní bílkovinu či tuky v podobě řeckého jogurtu, tvarohu, vajíček či oříšků a semínek,“ radí výživová poradkyně Martina Dvořáková.

Snídaně by měla tvořit 15 až 25 % denního jídelníčku, píše se v článku dostupném na webu MedStar Health. První svačina pak 10 %, oběd 30 %, odpolední svačina opět 10 % a večeře 25 %, doplňuje server Pro ženy.

Zdroj: Prostřeno, Novinky, Lidovky, Pro ženy, MedStar Health

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz