Psilocybin z lysohlávek pomáhá s léčbou depresí. Vedlejším účinkem jsou halucinace

Zdroj: Shutterstock

Psilocybin, přírodní halucinogen z lysohlávek, se dostává do středu pozornosti v léčbě depresí. Na rozdíl od „houbiček“ nezpůsobuje závislost a pomáhá osobám trpícím depresemi zmírnit příznaky.

Psilocybin je přírodní halucinogen obsažený v lysohlávkách, stopkovýtrusných houbách, které se vyskytují v různých druzích, např. lysohlávka česká, mexická, aztécká nebo horská. Tyto houby patří mezi pravé halucinogeny, které výrazně mění kvalitu vědomí, psychiku a vnímání okolní reality.

Účinky a legalita psilocybinu

Účinky psilocybinu sahají od euforie až po sluchové a zrakové halucinace a poruchy vnímání prostoru a času. Je důležité zdůraznit, že účinky psilocybinu mohou být nevyzpytatelné, u někoho dochází po požití k panickému strachu, úzkostem či depresi.

V České republice je pěstování, přechovávání nebo předávání lysohlávek trestné. Samotný psilocybin není toxický, ani nezpůsobuje závislost, je však třeba opatrnosti kvůli zatím neúplně zmapovaným účinkům na lidský organismus.

Jak působí psilocybin na mozek?           

Psychedelické léky, které se testují jako léčba deprese rezistentní na standardní léky a mezi něž patří i psilocybin, aktivují v mozkových buňkách receptory, které podporují nová spojení neuronů, a tím zvětšují plasticitu mozku. Tato schopnost může mít potenciál v léčbě depresivních stavů.

Psilocybin a deprese

Nedávné studie naznačují, že psilocybin může poskytovat úlevu od těžké deprese. Studie publikovaná v časopise JAMA ukázala, že jednorázová dávka psilocybinu spolu s psychologickou podporou snížila příznaky deprese až na šest týdnů. A na rozdíl od standardních antidepresiv nevedlo užívání psilocybinu k „emočnímu otupení“ neboli otupení pozitivních a negativních emocí.  

Výzkumníci také zjistili, že psilocybin byl obecně dobře snášen. Nejčastějším nežádoucím účinkem byla bolest hlavy, následovaná nevolností a halucinacemi. Halucinace se vyskytovaly hlavně v den podání dávky, u malého počtu pacientů se objevily i později; do konce studie však vymizely.

Další studie zveřejněná v časopise Cancer uvádí, že psilocybin může pomoci lidem léčeným s rakovinou a/nebo depresí. V rámci studie dostalo 30 osob dávku 25 mg syntetického psilocybinu, skupinovou terapii a individuální sezení s terapeutem.

Léčba přinesla trvalou odezvu u 80 % účastníků, přičemž u 50 % z nich došlo k úplnému ústupu depresivních příznaků po týdnu osmitýdenní léčby. Ačkoliv samotná rakovina se nijak nezlepšila, změněné stavy vědomí pomohly pacientům čelit a zpracovávat obtížné emoce spojené s jejich onemocněním.

Zdroj: Charles L. Raison, Single-Dose Psilocybin Treatment for Major Depressive Disorder, 2023, National Institutes of Health, NZIP, Healthline, Manish Agrawal, Psilocybin-assisted group therapy in patients with cancer diagnosed with a major depressive disorder, 2023, Medical News Today

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz