Začátek jara je ideálním časem pro výsadbu rajčat. Zelenina, která má plno vitamínů, rozhodně chutná daleko lépe, když si ji vypěstujete sami. A právě rajčata jsou skvělá v tom, že i lidé, kteří nemají zahradu, si je mohou vypěstovat na balkoně.
Rajčat existuje celá řada. Keříčková, tyčková, takzvaná bifteková s velkými plody, nebo různé odrůdy lišící se tvarem i barvou. V posledních letech jsou velmi oblíbená i rajčata žlutá.
I když se jednotlivé druhy trochu liší tím, jak je pěstovat, většině z nich je v podstatě jedno, zda je umístíte do skleníku, nebo na zahrádku. Ti z vás, kteří mají fóliovník, budou mít pravděpodobně s rajčaty méně práce, ale pokud jste pouze majitelem balkonu, zvládnete to taky.
Náročná na výživu
Rajčata jsou poměrně náročná na výživu, to nicméně neznamená, že je složité je vypěstovat. Zajištěním vhodné zeminy zařídíte, že vás potěší šťavnatými plody po pár týdnech pěstování.
Jelikož rajčata koření poměrně hluboko, je třeba do hlíny, ve které je chceme pěstovat, předem vpravit hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík. Dá se koupit v jakémkoli zahradnictví.
Důležité je zajistit rajčatům teplotu okolo 22 stupňů Celsia. Té se dá dosáhnout jak ve skleníku, tak i na balkoně. Hlavní je, aby teplota neklesla pod 12 stupňů, kdy se růst rostliny zastaví.
Nevhodná jsou ale také horka nad 35 stupňů, která vysušují zeminu a ve kterých rajče nebude plodit. Mohlo by se zdát, že slunce má vliv na plody, nicméně je rozdíl mezi slunečními paprsky a nadměrným horkem.
Jak poznat zdravou sazenici?
Pokud nechcete riskovat, že vám rajče nevyroste ze semínek, je možné zasadit do truhlíku nebo do země ve skleníku také koupené sazenice. Při jejich výběru je ale důležité dávat si pozor hned na několik věcí.
Při koupi sazenice důkladně zkontrolujte, zda její listy nejsou ze spodní strany napadeny nějakými škůdci. Pak si vyberte takovou rostlinu, která je alespoň 15 centimetrů velká a má čerstvé zelené lístky.
Tu pak sázejte do hloubky zhruba 10 centimetrů takovým způsobem, aby nad zeminu vždy koukalo několik lístků. Důležité je listy rostliny neutopit. Pak je také třeba se postarat o dostatečnou vláhu.
Rajčata milují hodně vody, zaléváme je denně, aby byla hlína neustále dostatečně vlhká. Suché rajče poznáte podle toho, že se jeho listy začínají kroutit a zežloutnou.
Nakonec je důležité v případě pěstování tyčkových rajčat pravidelně odlamovat suché listy, aby měla rostlina možnost věnovat živiny vytváření poupat a plodů. Pokud jste si zasadili jednu rostlinu na balkoně, nutností to není.
Po pár týdnech pěstování si užijete šťavnatá rajčata, která si vychutnáte ať už samotná, nebo třeba v salátu. A požitek bude rozhodně mnohem větší než z rajčat kupovaných.
Autor: Shani Maiová