Říká se, že polévka je grunt. Když je hustá a krémová, zastane i hlavní chod, protože dokonale nasytí. A zahřeje, což oceníte hlavně v sychravém zimním období. Víte, jaké jsou sváteční polévky typické pro chladné dny? Poradíme vám, jak připravit ty nejlepší.
Krémová dýňová polévka
Bez dýně by podzim a zima snad ani nebyly. A dýňová polévka je čím dál oblíbenější. Jak na ni? Kupte dýni, nejčastěji se používá hokkaido, protože dodá oranžovou barvu. Nakrájejte ji na kostky. Pokud se s ní nechcete prát, protože je přece jen tvrdá, rozpulte ji a dejte péct do trouby, až změkne. Poté vydlabejte zrníčka, nakrájejte, můžete nechat i slupku. Na oleji osmahněte nakrájenou cibuli, zalijte vývarem (cca 2 litry) a dle chuti přidejte smetanu, mléko nebo kokosové mléko (250 ml). Pokud chcete slanější polévku, zvolte smetanu, pro lehčí variaci přidejte klasické mléko. Kokosové mléko dodá sladkost. Prohřejte, přidejte dýni. Následně odstavte z plotny a vezměte si tyčový mixér. Polévku umixujte do konzistence krému. Osolte a opepřete dle chuti, můžete přidat i muškatový ořech nebo špetku chilli.
Vánoční rybí krémová polévka
Mohla by chybět? Jistě, že ne! Tak si vezměte kapří hlavu, zbavte ji žaber a vložte do hrnce. Přidejte nakrájené 3 mrkve, 1 celer, 1 bílou ředkev a celou cibuli. Zalijte 2 litry vody a vařte asi půl hodiny. Rybí vývar pak sceďte, oberte maso. V hrnci rozehřejte lžíci másla a na něm osmažte zeleninu. Zaprašte moukou a opečte dozlatova. Zalijte vychladlým vývarem, přidejte 5 bobkových listů, 5 kuliček nového koření a asi 20 minut povařte. Následně opět vezměte ruční mixér a polévku rozmixujte dohladka. Přidejte kousky kapřího masa, pokud chcete zvýraznit chuť, můžete přidat i nakrájené a osmahnuté kousky mrkve, celeru, ředkve a cibule. Dochuťte kořením. Jak vidíte, základem pro přípravu skvělých polévek je stolní mixér. Umí vytvořit krémovou konzistenci, nadlehčí třeba i pyré nebo bramborovou kaši. Na jakou značku vsadit? Tradiční brand Braun je sázkou na jistotu. Krásné a chutné svátky!