Utopence si můžete dát snad v každé hospodě. Vynikající pochoutka k pivu je českou specialitou a lidé ji jednoduše milují. Chcete si je doma připravit? Abyste měli utopence na silvestra tak akorát, začněte s nimi už teď.
Utopence podle serveru Top recepty vymyslel před více než 100 lety jistý pan Šamánek, vlastník jedné berounské hospody. Ten potřeboval prodloužit trvanlivost špekáčků a uchovávat je přitom mimo lednici.
Napadlo ho nakládat je do láku z octa. A jeho hosté si překvapivě pochoutku zamilovali. Postupem času začal přidávat Šamánek do směsi cibuli a koření. A nakonec vzniklo jídlo, jak ho známe dnes.
Utopenci podle Pavla Pospíšila
Michelinský šéfkuchař Pavel Pospíšil dělá utopence už mnoho let. Pro server Český rozhlas Regiony se podělil se svým receptem. Vyzkoušejte si je podle něj letos připravit i vy.
Budete potřebovat 8 špekáčků, 2 červené cibule, 2 bílé cibule, 3 stroužky česneku, červenou papriku a zelenou papriku. Na nálev si připravte litr vody, 500 mililitrů octa, 2 lžíce cukru, lžičku soli, nové koření, pepř, chilli, libeček a bobkový list.
Minimálně 5 dnů předem
Server Blesk radí připravovat utopence alespoň 5 dní předem, aby se stihla jejich chuť v nálevu rozložit. Pokud je ale necháte ve sklenici déle, budou ještě lepší.
Nejprve svařte vodu s octem a kořením. Nálev pak nechte vychladnout. Špekáčky oloupejte. Tento krok je velmi důležitý, jinak by se chuť nálevu nedostala dovnitř buřtů.
Špekáčky potom podélně rozřízněte na čtvrtky, cibuli nakrájejte na tenká kolečka a papriky na proužky. Vše promíchejte společně s rozpůlenými stroužky česneku.
Do sklenic pak prokládejte buřty se zeleninou a nakonec vše zalijte vychladlým nálevem. Sklenice uzavřete a nechte utopence odležet. Ideální doba je podle Pospíšila okolo 14 dní, dají se ale samozřejmě konzumovat i po výše zmíněných pěti dnech.
Zdroj: Top recepty, TV Nova, Blesk, Český rozhlas Regiony
Autor: Šárka Cvrkalová