Crème brûlée: lahodný dezert „oblíbený od Paříže po Peorii“

Crème brûlée (zdroj: Samphotostock.cz)

Crème brûlée je vynikající dezert, který se stal v posledních desetiletích oblíbeným po celém světě. Jeho příprava přitom není nijak složitá.

Původ crème brûlée

Crème brûlée je dezert, jehož původní domovinou je Francie. První zmínky o něm přitom pocházejí už z konce 17. století, když se konkrétně objevily v roce 1691, a to v Massialotově knize receptů. Pravdou ovšem je, že se v následujících staletích v knihách receptů prakticky nevyskytoval. Návratu na výsluní se dočkal až v 80. letech 20. století, kdy už se ovšem dočkal celosvětové popularity.

Kde crème brûlée ochutnat?

Název „crème brûlée“ je u nás poměrně známý, ačkoli by asi ne všichni, kdo jej slyšeli, dokázali říci, o co že se vlastně jedná. Tento dezert si v každém případě můžete dát v některých cukrárnách, případně v restauracích jako dezert. Pořídit si navíc můžete i set na jeho domácí přípravu, takže si tuto oblíbenou pochoutku můžete připravit i sami doma.

Jednotlivé ingredience

Tento dezert tvoří tzv. custard, který se skládá ze žloutku, smetany a cukru, a karamelová krusta, jež se vytváří na povrchu. Vzniká přitom rozžhavením cukru, čehož lze docílit speciálním hořákem, kuchyňským salamandrem anebo flambováním alkoholu. Dezert je často dochucován vanilkou, ale použít lze i další ingredience (čokoládu, ovoce nebo likéry).

Crème brûlée z hlediska zdraví

Pokud se ještě jednou podíváme na jednotlivé ingredience, bude nám ihned jasné, že se nejedná o příliš zdravý pokrm, takže se primárně konzumuje kvůli výtečné chuti. Na druhou stranu jednou za čas vám rozhodně neuškodí. Pokud už se ovšem do jeho přípravy pustíte, servírujte ho s čerstvým ovocem, což rozhodně nebude na škodu.

Zajímavosti o crème brûlée

  • Ačkoli zní našinci název „crème brûlée“ poměrně vznešeně, ve skutečnosti to v podstatě znamená „spálený krém“.
  • Tento dezert se obvykle servíruje ve speciálních ohnivzdorných miskách (ramekin), které jsou společně s hořákem součástí výše zmíněných setů.
  • Pokrm pravděpodobně v 80. letech zpopularizoval jistý Sirio Maccioni, a to ve své newyorské restauraci Le Cirque.
  • Tento muž dokonce tvrdil, že se jedná o „nejslavnější a zdaleka nejoblíbenější dezert od Paříže po Peorii“.
  • Ve španělské variantě, jež se nazývá crema catalana nebo crema de Sant Josep, se custard dochucuje citrónem a skořicí.
Přidat na Seznam.cz