Svařák je klasika, která k zimě jednoduše patří. Narazíte na něj na všech vánočních trzích, připravit si ho ale můžete i doma, aby vám zpříjemnil posezení u televize. Teplé svařené víno krásně zahřeje a navodí atmosféru svátků.
Svařák dělali už staří Římané, kteří ho považovali za medicínu. Panovníkům byl kdysi dávno doporučován proti zimnicím, uvádí například Eurozprávy. Původně se svařákem neplýtvalo a pil se pouze v případě „nutnosti“.
První recept na svařák
Až později si lidé svařené víno začali dopřávat jen proto, že jim jednoduše chutnalo. První recept na něj byl podle webu Forbes objeven v anglické kuchařce z roku 1390.
Nápoj tehdy nesl název Hippocras. Jméno po Hippocratovi získal jednak proto, že byl považován za lék, jednak ale také proto, že se cedil přes takzvaný Hippokratův rukáv.
Dnes je svařák oblíbený po celém světě. V každé zemi se ale dělá trochu jinak. Zatímco u nás je hodně kořeněný a skořice v něm nesmí chybět, například v USA se do nápoje toto koření nedává prakticky nikdy.
Domácí svařené víno
Chcete si připravit domácí svařák a zahřát se s ním večer u televize? Recept je velmi jednoduchý. Potřebovat budete jen 500 mililitrů červeného vína, 150 mililitrů vody, 6 lžiček cukru, citron, pomeranč, 5 hřebíčků, 1 celou skořici a 1 badyán.
Citron umyjte, ostrouhejte z něj kůru, potom ho společně s pomerančem vymačkejte do misky. V rendlíku nechte zkaramelizovat cukr, ten potom zalijte vodou a šťávou z ovoce. Přidejte koření a citronovou kůru a vše provařte.
Až nakonec do nápoje nalijte víno, které v něm pouze prohřejte. Nápoj nesmí vřít, vyvařil by se z něj totiž alkohol. Nakonec svařák sceďte a podávejte ho ozdobený například kolečkem citronu.
Zdroj: Top recepty, Alkoholium, Můj Life, Forbes, Eurozprávy, Apetit
Autor: Šárka Cvrkalová