Britský vánoční pudink si připravte několik dní předem. Jedině tak se chutě správně rozleží

Zdroj: Shutterstock

Ve Velké Británii si bez tradičního vánočního pudinku lidé nedokáží představit Vánoce. Jde o dezert, který se jednoduše na svátečním stole objevit musí. Stejně jako jeho chuť i jeho historie je velmi bohatá.

Vánoční pudink se poprvé objevil už ve 14. století, uvádí Pud for All Seasons. Tehdy se jednalo o pokrm připravovaný z masa, do kterého se přidávalo víno, rozinky a další sušené ovoce a nejrůznější koření.

V 16. století potom začaly být dostupnější různé varianty sušeného ovoce. Tehdy z pudinku vymizelo maso a stal se z něj sladký dezert. Do verze, kterou známe dnes, měl ale v té době stále daleko, vysvětluje web History.

Někomu ležel v žaludku

V polovině 16. století byl vánoční pudink jedním z hlavních symbolů Vánoc. Jenomže poté, co se v zemi dostal k moci Oliver Cromwell, byl pokrm společně se zpíváním koled a s vánočními betlémy zakázán, uvádí Help for English.

Pro Cromwella a jeho puritánské společníky totiž takové veselí zavánělo druidským pohanstvím a římskokatolickým modlářstvím. V roce 1660 byl nicméně Cromwell sesazen a vánoční tradice společně s pudinkem se do země vrátily.

Recept na vánoční pudink

Je třeba myslet na to, že vánoční pudink chutná nejlépe, když se jeho chutě rozleží. Pokud byste si ho tak letos chtěli připravit, udělejte to třeba tři dny před Štědrým dnem.

Na jeho přípravu budete potřebovat 120 gramů rozinek, 2 lžíce kandované pomerančové kůry, 2 lžíce kandované citronové kůry, 2 lžíce vlašských ořechů, ½ šálku brandy, 150 gramů strouhanky, 70 gramů hladké mouky, ½ lžičky prášku do pečiva, sůl, hřebíček, nové koření, muškátový oříšek, 165 gramů hnědého cukru, 2 vejce, 1 nastrouhané jablko, 1 lžíci medu, kůru z 1 citronu a kůru z 1 pomeranče.

Rozinky společně s ořechy a kandovanou kůrou dejte do mísy a zalijte brandy. Směs nechte přes noc odstát. Druhý den přidejte strouhanku, mouku, prášek do pečiva a koření. V druhé míse smíchejte nastrouhané jablko, vejce, sušené ovoce a pomerančovou kůru.

Suchou směs přidejte k nasáklému ovoci. Vznikne vám lepkavá hmota, kterou dejte do vymazané pudinkové formy. Tu potom vložte do hrnce napuštěného vodou tak, aby voda sahala asi do ¾ formy. Hrnec zakryjte alobalem a dejte do trouby.

V této lázni pečte pudink asi 3 hodiny na 150 °C. Hodinu před koncem pečení sundejte alobal. Pudink potom uchovávejte v chladu a konzumujte po pár dnech, až se jeho chutě příjemně rozleží.

Zdroj: Help for English, Pud for All Seasons, The Conversation, History

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz