Fazole černé oko zaujmou na první pohled svým netradičním vzezřením. Navíc se jedná o zdravou a chutnou kuchyňskou ingredienci.
Původ fazolí černé oko
Fazole černé oko původně pochází z Afriky, kde jsou oblíbeným jídlem už od středověku. Postupem času se nicméně rozšířily i do dalších částí světa a populárními se staly především ve Spojených státech amerických, přičemž např. ve Virginii se pěstovaly již v 17. století. V současné době se ovšem tato luštěnina pěstuje po celém světě.
Kde si fazole černé oko pořídit?
Fazole černé oko u nás rozhodně nepatří k nejznámějším luštěninám, na druhou stranu sehnat je v českých obchodech nepředstavuje žádný problém. V nabídce je totiž dlouhodobě mají prodejny se zdravou výživou, nicméně aktuálně si je můžete pořídit i v mnoha dalších obchodech. Navíc bývají součástí i některých polévkových směsí.
Využití v kuchyni
Jak už jsme naznačili, tyto luštěniny jsou výtečnou ingrediencí do polévek. V kuchyni ovšem nacházejí i další uplatnění. Můžete je použít i při přípravě omáček, kaší, pomazánek nebo salátů. Navíc je lze zapékat, přičemž se může jednat i o zajímavou přílohu. Velkou výhodou fazolí černé oko je skutečnost, že se nemusí namáčet, což je praktická vlastnost.
Fazole černé oko z hlediska zdraví
Tyto fazole mají vysokou nutriční hodnotu, neboť obsahují spoustu účinných látek jako vápník, bílkoviny, vlákninu nebo vitamín A. Luštěniny patří obecně mezi zdravé potraviny, přičemž se mohou stát spolehlivým zdrojem bílkovin pro vegetariány a vegany. Do svého jídelníčku by je nicméně měli zařadit všichni, kdo dbají na zdravý životní styl.
Zajímavosti o fazolích černé oko
- Charakteristické jsou černé či žluté skvrny, které vynikají na krémově bílém podkladu.
- Této luštěnině se v angličtině říká rovněž „black-eyed pea“, tedy „černooký hrášek“.
- Fazole černé oko mají příjemnou lehce oříškovou chuť, která připomíná cizrnu.
- Americkéý botanik a vynálezce George Washington Carver doporučoval tyto fazole pěstovat nejen pro jejich nutriční hodnotu, ale také díky tomu, že půdě dodávají dusík.
- Ačkoli jsme výše zmínili, že se nemusejí namáčet, přesto je to doporučováno. Zkracuje se tak doba přípravy.