Proč novorozenci ztrácí po porodu část své hmotnosti? Zjistěte, jak se vyvíjí váha miminek

Zdroj: Shutterstock

I když se děti vyvíjejí různým tempem, hmotnost je jedním z mnoha důležitých ukazatelů, které pomáhají sledovat jejich fyzický růst. Je však nutné posuzovat ji v kontextu s dalšími faktory.

Tabulky hmotnosti mohou pomoci určit, do jakého percentilu spadá váha vašeho dítěte. Například pokud je jeho hmotnost na 60. percentilu, znamená to, že 40 % dětí stejného věku a pohlaví váží více a 60 % těchto dětí váží méně. V odkazech najdete hmotnostní tabulky Světové zdravotnické organizace (WHO) pro kluky a holky.

Podle WHO je průměrná porodní hmotnost donošeného dítěte mužského pohlaví 3,3 kg, zatímco u holčiček je to 3,2 kg. Průměrná hmotnost kojence narozeného mezi 37. a 40. týdnem se pohybuje od 2,5 do 4 kg. Odborníci považují za nízkou porodní hmotnost váhu nižší než 2,5 kg. Je běžné, že kojenci krátce po narození ztratí přibližně 10 % své hmotnosti, a to především v důsledku ztráty tekutin, která se obvykle do týdne obnoví.

Kojenci nejvíce přibývají na váze v prvních šesti měsících života, obvykle kolem 113 až 200 gramů týdně. Poté se tempo přibývání zpomaluje a od 6 do 18 měsíců dosahuje v průměru 85 až 140 gramů týdně. Do svých prvních narozenin kojenci v průměru ztrojnásobí svou porodní hmotnost.

Faktory ovlivňující hmotnost kojenců

Vliv na hmotnost dítěte má několik faktorů, včetně pohlaví, výživy nebo zdravotního stavu. Chlapečci bývají větší a mohou v kojeneckém věku přibývat na váze rychleji než holčičky. Přibývání na váze může být ovlivněno také tím, zda je dítě kojeno, nebo dostává umělou výživu. Kojené děti často v prvních šesti měsících přibývají na váze rychleji.

Přírůstek hmotnosti mohou ovlivnit zdravotní problémy, jako jsou vrozené srdeční vady nebo stavy ovlivňující vstřebávání živin, např. celiakie. Předčasně narozené děti mohou zpočátku růst pomaleji, ale do prvních narozenin většinou doženou své vrstevníky.

Hmotnost není vše

Přibývání na váze kojenců není univerzální. Někteří přibývají na váze postupně, zatímco u jiných může docházet k růstovým skokům. Pro získání komplexního obrazu o vývoji dítěte je zásadní posuzovat hmotnost ve spojení s dalšími vývojovými ukazateli, jako je délka a obvod hlavy.

Zdroj: Healthline, NHS, WHO, MedicalNewsToday

Autor: Dominika Jandorová       

Přidat na Seznam.cz