Vysoká hladina cholesterolu je strašákem nejen pro kardiology. Je ale cholesterol opravdu tak špatný? Podívejme se na některé mýty, které o něm panují.
Cholesterol je základní složkou membrán živočišných buněk a je jimi také syntetizován. Pokud je však v krvi přítomen ve vysokých hladinách, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, což potvrdila i práce American Heart Association z roku 2022.
Cholesterol se spolu s dalšími látkami, jako je tuk a vápník, hromadí v buňkách ve stěnách tepen. Postupem času se tak cévy zužují, což může vést ke komplikacím, včetně mrtvice a srdečního infarktu. Cholesterol je na internetu často vyhledávaným pojmem, a tak není divu, že se o něm šíří i mnoho nepravdivých informací. Pojďme některé z mýtů uvést na pravou míru.
Mýtus 1: Všechen cholesterol je špatný
Jak bylo zmíněno v úvodu, cholesterol je důležitou součástí buněčných membrán.
Kromě své strukturální role v membránách je také životně důležitý při tvorbě steroidních hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin. Ačkoli tedy jeho vysoká hladina představuje rizikový faktor pro vznik srdečních onemocnění, bez cholesterolu bychom nepřežili.
Mýtus 2: Všechny typy cholesterolu jsou stejné
V těle máme jednak cholesterol, který získáváme z potravy, jednak cholesterol krevní, který si tělo vytváří samo. Krevní cholesterol se vyskytuje ve dvou hlavních typech: lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) a lipoprotein s vysokou hustotou (HDL).
LDL je považován za „špatný cholesterol“ a může přispívat k hromadění plaku v našich tepnách. HDL je považován za „dobrý cholesterol“, protože pomáhá odvádět přebytečný cholesterol z našeho těla.
Mýtus 3: Vysoký cholesterol mají pouze lidé s nadváhou
Vysoký cholesterol mohou mít lidé jakéhokoli tělesného typu. Nadváha nebo obezita sice zvyšuje pravděpodobnost, že budete mít vysoký cholesterol, ale ani štíhlost vás nechrání. Bez ohledu na vaši hmotnost, stravu a úroveň fyzické aktivity byste si měli nechat cholesterol pravidelně kontrolovat.
Mýtus 4: Pokud máte nízký cholesterol, infarkt nedostanete
Cholesterol je důležitým rizikovým faktorem, ale není ani jediným, ani dokonalým ukazatelem. Mezi další rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění patří věk (starší lidé jsou ohroženější), mužské pohlaví, cukrovka, užívání tabáku a obezita.
Mýtus 5: Za vysokou hladinu cholesterolu může pouze nevhodná strava
Konzumace většího množství cholesterolu ve stravě nemusí u většiny lidí nutně vést ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Tělo si také vytváří svůj vlastní cholesterol a může se přizpůsobit, aby kompenzovalo větší či menší příjem. Přesto jsou někteří lidé velmi citliví na změny cholesterolu ve stravě a hladina cholesterolu v krvi jim dramaticky klesne, pokud sníží jeho spotřebu.
Mýtus 6: Používání margarínu místo másla pomůže snížit cholesterol
Ne nutně. Jak uvádí American Heart Association, máslo má vysoký obsah nasycených tuků a obsahuje i některé transmastné kyseliny, ale některé druhy margarínu mají ještě vyšší obsah obou těchto typů tuků. Tekuté margaríny a měkké margaríny ve vaničce mají obvykle nižší obsah „špatných“ tuků.
Porovnávejte etikety a vybírejte si ty, které mají na štítku s nutričními údaji uvedeno 0 gramů transmastných kyselin a ve složení nemají žádné hydrogenované oleje.
Zdroj: American Heart Association, Medical News Today, Connie W. Tsao, Heart Disease and Stroke Statistics—2022 Update: A Report From the American Heart Association, 2022, Time, WebMD
Autor: Dominika Jandorová