Kuřecí nugetky se staly základním sortimentem řetězců rychlého občerstvení pro svou snadnou a rychlou přípravu. Podobně jako u jiných „předpřipravených“ výrobků s sebou však jejich konzumace přináší zdravotní rizika.
Počátky kuřecích nugetek sahají do období po druhé světové válce. Spotřebitelé a podniky v USA se v důsledku nedostatku červeného masa obrátili na kuřecí maso jako na alternativní zdroj bílkovin. Došlo k modernizaci drůbežářského průmyslu, která umožnila pěstovat kuřata rychleji a levněji.
V roce 1963 Robert C. Baker, výzkumný pracovník Cornellovy univerzity, vynalezl kuřecí nugety, kterých se okamžitě chytily řetězce rychlého občerstvení. V 80. letech 20. století, kdy společnost McDonald’s uvedla na trh vlastní kuřecí nugety, poptávka po kuřecím mase v USA ještě více vzrostla.
A kde je maso?
Složení kuřecích nugetek je navzdory jejich popularitě často jiné, než spotřebitelé očekávají. Podle analýzy provedené vědci z Lékařského centra Univerzity v Mississippi obsahovaly nugety z rychlého občerstvení ze dvou restaurací téměř 60 % tuku a pouze 18 nebo 19 % bílkovin. Kromě velkého množství tuku vědci v obsahu zjistili mikroskopické úlomky kostí a pojivové tkáně, jako jsou šlachy a vazy.
Nugetky jsou navíc nabité různými přídatnými látkami, jako jsou emulgátory, zahušťovadla, pšeničné těsto, rostlinný olej, fosforečnan sodný, glutaman sodný (MSG), látky proti pěnění a konzervanty.
„Slané“ nugetky
Konzumace kuřecích nugetek je spojena se zdravotními riziky hlavně kvůli vysokému obsahu sodíku a způsobu přípravy. Krabička 10 nugetek od McDonald’s obsahuje podle Sentient Media téměř polovinu doporučené denní dávky sodíku pro dospělého člověka.
Nadměrný příjem sodíku je podle Světové zdravotnické organizace spojován s onemocněními, jako je vysoký krevní tlak, mrtvice, srdeční choroby a rakovina. Smažení na oleji je navíc spojováno s chronickými zdravotními problémy, jako je cukrovka 2. typu, obezita a srdeční selhání.
Nugetky obsahují syrové maso
Zdravotní problémy nemusejí pramenit jenom ze složení nugetek, ale také z jejich úpravy. V Kanadě se opakovaně (viz CBC a studie O. Buchera a kol.) objevil závažný problém s mraženými obalovanými kuřecími výrobky, včetně nugetek, které obsahovaly syrové kuřecí maso, přestože se tvářily jako plně tepelně upravené. Spotřebitelé tak do sebe nevědomky dostávali i bakterie salmonely.
Varování a pokyny k přípravě na baleních nezabraly, a tak kanadské potravinářské regulační orgány musely nařídit změnu ve zpracování, uvádí CBC.
Jak dopadly české nugetky?
Test kuřecích nugetek prodávaných v Česku provedl v letošním září Blesk. Na hodnocení 4 a více (přičemž nejvyšší hodnocení bylo 5 jako nejlepší) dosáhly Chef Select Nugetky z kuřecích prsních řízků a Culinea Safari Nuggets, které zabodovaly chutí i vysokým podílem masa.
Na opačném konci žebříčku se umístily značky Penny to Go 10 Chicken Nuggets, Mike Mitchell´s Chicken Nuggets a Tesco Chicken nuggets with sauce. Všechny tři obsahovaly méně masa, než deklarovaly, naopak byly tučné a posledně jmenované měly nejvyšší podíl obalovací směsi.
Zdroj: Blesk.cz, Sentient Media, Testy potravin, Světová zdravotnická organizace, CBC, Richard D. deShazo, The Autopsy of Chicken Nuggets Reads “Chicken Little”, 2013, O. Bucher, Occurrence and Characterization of Salmonella from Chicken Nuggets, Strips, and Pelleted Broiler Feed, 2007
Autor: Dominika Jandorová