Chodíme všichni, ale chodíme dost? Půlhodina svižné chůze denně může přinést mnoho zdravotních benefitů – od spalování kalorií a posílení imunitního systému až po lepší náladu.
Chůze je jedním z nejjednodušších způsobů, jak být zdravější. Alespoň 30 minut svižné chůze denně vám pomůže zvýšit vytrvalost, spálit přebytečné kalorie a zlepšit zdraví vašeho srdce. Svižnou chůzi poznáte podle toho, že ještě dokážete mluvit, ale už nezvládnete zazpívat slova písně.
Spalování kalorií
Chůze není jen příjemným způsobem pohybu, ale také účinným nástrojem pro spalování kalorií. Vaše skutečné spalování kalorií bude záviset na několika faktorech, včetně rychlosti chůze, ušlé vzdálenosti, terénu (při chůzi do kopce spálíte více kalorií než na rovném povrchu) a vaší hmotnosti.
Chůze navíc také působí proti účinkům genů podporujících hmotnost. Harvardští vědci zkoumali 32 genů podporujících obezitu u více než 12 000 lidí, aby zjistili, jak moc se tyto geny skutečně podílejí na tělesné hmotnosti. Zjistili, že u účastníků studie, kteří chodili svižně asi hodinu denně, se vliv těchto genů snížil na polovinu.
Silnější srdce
Chůze alespoň 30 minut pět dní v týdnu může podle studie z roku 2009 výrazně snížit riziko ischemické choroby srdeční. A riziko se může snížit ještě více, když prodloužíte dobu procházky nebo vzdálenost, kterou denně ujdete.
Regulace hladiny cukru v krvi
Studie z roku 2013 naznačuje, že 15minutové procházky po každém jídle mohou mít pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, což může být zvláště užitečné pro jedince s diabetem.
Posílení imunitního systému
Studie Davida Niemana a kol. provedená na více než 1 000 mužích a ženách zjistila, že ti, kteří chodili alespoň 20 minut denně, a to alespoň 5 dní v týdnu, byli nemocní o 43 % méně dnů než ti, kteří cvičili jednou týdně nebo méně. A pokud už častěji chodící účastníci studie onemocněli, trvalo to kratší dobu a jejich příznaky byly mírnější.
Ochrana kloubů
Při chůzi promazáváte klouby, posilujete svaly a prokrvujete chrupavky. To může být zvláště prospěšné pro lidi s artritidou, protože chůze je nenáročný způsob cvičení, který pomáhá udržovat klouby pružné a snižuje riziko osteoporózy.
Snížení rizika rakoviny
Výzkum Charlese Matthewse a kol. ukázal, že dvě a půl až pět hodin středně intenzivního cvičení týdně, mezi něž patří i chůze, může pomoci snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva, prsu, děložní sliznice, ledvin nebo jater.
Zlepšení nálady
Pravidelná chůze má pozitivní vliv také na duševní zdraví. Studie z roku 2006 naznačuje, že může snižovat úzkost, depresi a negativní náladu, a naopak zvyšuje sebevědomí a snižuje sociální izolaci.
Zdroj: Harvard Health Publishing, Healthline, Better Health, Henry Zheng, Quantifying the dose-response of walking in reducing coronary heart disease risk: meta-analysis, 2009, Loretta DiPietro, PHD, Three 15-min Bouts of Moderate Postmeal Walking Significantly Improves 24-h Glycemic Control in Older People at Risk for Impaired Glucose Tolerance, 2013, David C Nieman, Upper respiratory tract infection is reduced in physically fit and active adults, Charles E. Matthews, Amount and Intensity of Leisure-Time Physical Activity and Lower Cancer Risk, Ashish Sharma, Exercise for Mental Health, 2006
Autor: Dominika Jandorová