O bršlici kozí noze se často hovoří jako o plevelu. Ve skutečnosti se však jedná o účinnou „léčivku“, jež nám může pomoci s mnoha neduhy.
Výskyt bršlice kozí nohy
Bršlice kozí noha je poměrně známá rostlina z čeledi miříkovitých, která roste prakticky po celém evropském kontinentu, i když v oblasti Středomoří se v podstatě nevyskytuje. Postupem času ji člověk zavlekl i za Atlantik, nicméně stále roste především v Evropě. Běžně se tedy vyskytuje také na našem území, takže si ji můžete bez větších problémů nasbírat.
Kde bršlici kozí nohu najít?
Bršlice kozí noha roste na různých místech, přičemž jí vyhovují především polostinná stanoviště a vlhkost. Nalézt ji přitom můžete v listnatých, smíšených a lužních lesích, v křovinách, na lesních pasekách, polích, v parcích i na zahradách. Díky tomu je dokonce považována za plevel, což je zvláštní, neboť se jedná o velmi účinnou „léčivku“ a navíc ji lze využít i v kuchyni.
Bršlice kozí noha v kuchyni
Kuchyňské využití je poměrně pestré. Z oddenku rostliny si je možné připravit léčivý čaj. Doporučováno je však využívat především mladé listy, které si můžete dát na chléb s máslem či pomazánkou, ale uplatnění nacházejí i v pestech, salátech a připravit si z nich lze i špenát. Použít je můžete také jako ingredienci do polévek, přičemž se může např. jednat o boršč.
Bršlice kozí noha z hlediska zdraví
Mladé listy bršlice obsahují 4× více vitamínu C než citrón, ale tak další účinné látky. Proto o této rostlině nelze mluvit pouze jako o plevelu. Z jejich pozitivních účinků na lidský organismus můžeme jmenovat posílení imunity, dále kladný vliv na revmatismus, dnu (pakostnici), stejně jako na bolesti kloubů a nohou. Pozitivně působ i na hemeroidy nebo otoky, má diuretické (močopudné) účinky a zároveň působí protizánětlivě a detoxikačně.
Zajímavosti o bršlici kozí noze
- Proč má tato rostlina tak podivný název? Inu proto, že její listy svým tvarem připomínají otisky kozích kopýtek.
- Vzhledem k tomu, že nejlepší je sbírat mladé listy, vyrazit na ně půjde již brzy. Doporučován je totiž sběr časně z jara, tzn. právě v dubnu.
- Pokud si domů listy rostliny přinesete, s jejich množstvím to v kuchyni nepřehánějte. V opačném případě totiž mohou vyvolat nevolnost.
- Vzhledem k tomu, že je bršlice považována za plevel, existují snahy se jí zbavit. To ovšem není tak snadné, neboť se jedná o velmi invazivní rostlinu.
- Bršlice kozí noha má schopnost odvodňovat. Ostatně proto působí močopudně i detoxikačně (pomáhá z těla odvádět škodlivé látky).