Které vitamíny potřebují ženy nejvíce? Pohlídejte si přísun antioxidantů, vitamínů B a D

Zdroj: Shutterstock

Každé tělo potřebuje vitamíny. To mužské se ale od ženského výrazně liší, a proto i v tomto ohledu existují rozdíly v tom, jaké látky má kdo více přijímat. Víte, které vitamíny byste jako žena měla vyhledávat nejvíce?

Nejlepší je samozřejmě do těla dostávat vitamíny pomocí zdravého jídla. Užívat doplňky stravy ale také není žádná ostuda, někdy zkrátka člověku nějaký ten vitamín chybí.

Následující vitamíny sice jsou důležité i pro muže, ženy je ale potřebují daleko více, a měly by se proto zaměřit na to, aby jich ve stravě měly dostatek, píše Medical News Today.

Antioxidanty

Tato skupina zahrnuje vitamín A, retinol, beta karoten a karotenoidy, vitamín C a vitamín E. Antioxidanty mohou snížit riziko některých zdravotních problémů a zpomalit stárnutí, uvádí WebMD.

Vitamín A najdete především v mrkvi, meruňkách, melounu, kapustě, paprice, špenátu a rajčatech. Vitamín C, který pomáhá při hojení ran a pomáhá vašemu tělu také vytvářet červené krvinky, je obsažen v tropickém ovoci.

Vitamín E může zpomalit známky stárnutí. Vaše tělo ho potřebuje k udržení zdravých buněk. Na druhou stranu jeho nadměrné užívání zvyšuje riziko vysokého krvácení i při menších zraněních.

Vitamíny skupiny B

Nejdůležitější jsou pro ženy konkrétně tři vitamíny: B6, B12 a kyselina listová. Vitamín B6 je také známý jako pyridoxin. Díky němu funguje správně lidský mozek a tělo dovede přeměňovat jídlo na energii, vysvětluje Healthline.

Vitamín B12 je také důležitý pro metabolismus a pomáhá vašemu tělu vytvářet červené krvinky. Je podobně jako vitamín B6 obsažen v rybách, vajíčkách, sýru, masu, mléku a jogurtech.

Kyselina listová pomáhá budovat zdravý mozek a míchu. Vytváří také DNA a RNA, stavební kameny buněk, a zabraňuje změnám v DNA, které mohou podle OASH vést k rakovině. Mezi potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové patří špenát a listová zelenina, chřest, citrusové plody, melouny, jahody, luštěniny a játra.

Vitamín D

Vitamín D ve skutečnosti funguje spíše jako hormon. Pomáhá přesunout vápník a fosfor – důležité minerály pro udržení silných kostí – do vašeho krevního oběhu.

Obvykle se získává ze slunce, v zimě se tak často doporučují užívat doplňky stravy, které ho obsahují. Nachází se v menším množství ale také v jídle, a to například v rybách a vejcích.

Zdroj: WebMD, OASH, Healthline, Medical News Today

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz