Ačkoliv alergie přetrvávají i v chladných měsících, většina lidí si s nimi zimu nespojuje. Znalost toho, jak se alergenům vyhnout nebo tyto spouštěče minimalizovat, vám může pomoci cítit se přes zimu co nejlépe.
K alergickým reakcím dochází při nadměrné odezvě imunitního systému na obvykle neškodné látky. Při kontaktu s alergeny se v těle uvolňuje histamin, který vyvolává zánětlivou reakci. Postupem času může dojít k senzibilizaci imunitního systému na konkrétní alergeny, což znamená, že se organismus naučí dané alergeny rozpoznávat. To pak vede k alergickým reakcím.
Zimní alergie a jejich příčiny
Zimní alergie jsou často vyvolány působením alergenů v interiéru, protože v zimě lidé tráví více času uvnitř, navíc často ve špatně větraných prostorech.
Mezi nejčastější vnitřní alergeny podle MedicalNewsToday patří roztoči v lůžkovinách a matracích, nebo spory plísní, které najdeme ve vlhkém a mokrém prostředí, jako jsou sklepy a koupelny. Alergeny mohou uvolňovat také některé pokojové rostliny.
Častým zdrojem alergenů bývají domácí zvířata. Na vině většinou nebývá přímo jejich srst samotná, ale spíše bílkoviny obsažené v jejich srsti, slinách a moči.
Zimní alergie vs. nachlazení
Příznaky zimních alergií zahrnují podle Healthline kýchání, ucpaný nebo krvácející nos, svědění očí, škrábání v krku, suchý kašel, kožní vyrážku nebo nevolnost. Těžké alergie mohou vést i ke svíravému pocitu na hrudi, sípání při dýchání, zrychlenému dýchání, vyčerpání či úzkosti. Příznaky zimních alergií jsou velmi podobné nachlazení, ale následující indicie by vám mohly pomoci je od sebe rozeznat.
Příznaky nachlazení mohou zahrnovat horečku, ale vzdušné alergeny tělesnou teplotu nezvyšují. Nachlazení často způsobuje bolest celého těla, což je u alergií méně časté. Stejně tak je bolest v krku běžná u nachlazení, ale méně u alergií.
Bolest na hrudi je charakteristická spíše pro nachlazení, ale může se objevit i při alergii u osob s astmatem. Nachlazení obvykle nezpůsobuje svědivé vyrážky nebo pálení očí, zatímco alergie často ano. Nachlazení obvykle po čase odezní samo, zatímco alergie může přetrvávat, dokud se neeliminuje kontakt s alergenem.
Prevence a léčba
Roztoče zničíte pravidelným (nejlépe každý týden) praním lůžkovin v horké vodě o teplotě alespoň 60 °C. Abyste zabránili množení roztočů a plísní, udržujte vlhkost v místnosti pod 50 %. Pomoct snížit množství alergenů v interiéru může také časté uklízení, utírání prachu a vysávání.
Dále zvažte používání vzduchových filtrů HEPA k zachycení částic přenášených vzduchem. Pokud máte domácí zvířata, pravidelně je koupejte a omezte jejich vstup do ložnice.
Pokud jsou příznaky vážné nebo přetrvávají déle než týden, vyhledejte lékaře. Alergie vám mohou být diagnostikovány pomocí alergologických testů. Příznaky mohou zmírnit volně prodejná antihistaminika a nosní steroidy, při závažnějších projevech se poraďte s lékařem o lécích na předpis.
Pro dlouhodobou léčbu alergií zvažte specifickou alergenovou imunoterapii, která zahrnuje vystavení se malému množství alergenu (často formou injekce), aby se snížila závažnost následné reakce.
Zdroj: MedicalNewsToday, Healthline, WebMD, Everyday Health
Autor: Dominika Jandorová