Na svatého Martina, který má přijíždět na bílém koni, často očekáváme první sníh. Kromě toho se ale většina z nás těší na tradiční svatomartinské hody, ke kterým patří neodmyslitelně pečená husa. Kde se tradice vzala?
Abychom pochopili, v čem tkví tradice svatomartinské husy, je třeba si nejprve ujasnit, proč se Martin slaví právě 11. listopadu, vysvětluje server Deník.
„Svátky svatých se světí na den, kdy zemřeli – v ten den se vlastně narodili pro nebe,“ říká Ján Halama, kolínský farář. Svatý Martin byl mnichem žijícím v Tours ve Francii.
Podle legendy ho husy prozradily kejháním
Když měl být Martin zvolen biskupem, před delegací se schoval do jedné z pousteven. Jenomže ho prozradily svým kejháním husy, takže ho lidé našli a on byl skutečně nucen se proti své vůli stát biskupem, vysvětluje web Novinky.
Tradice svatomartinské husy ale mohla podle iDNES vzniknout jednoduše i jinak. Jde totiž o to, že husa se tradičně vždy zabíjela především na podzim a stávala se součástí různých poutí. A lidé si ji později jednoduše spojili s konkrétním svátkem.
13 hodin pečení
Pokud si chcete připravit letos svatomartinskou husu i vy, není na tom vlastně nic složitého. Jediný háček je v tom, že se maso dělá opravdu dlouho, aby bylo potom krásně křehké.
Husu oškubejte, odstraňte z ní droby a odřízněte křídla. Maso osolte, posypte kmínem, dejte husu na pekáč nebo vyšší plech a podlijte ji vodou.
Potom ji zakryjte alobalem, nebo přiklopte víkem plechu. Teplotu trouby nastavte na 80 °C a husu nechte klidně přes noc péct. Po 12 hodinách sundejte víko a husu dopékejte ještě hodinu na 180 °C.
Maso by potom mělo doslova samo odpadávat od kosti. Takto připravenou husu podávejte s houskovým knedlíkem a bílým nebo červeným zelím podle chuti. Chybět nesmí samozřejmě ani červené svatomartinské víno.
Zdroj: Blansko, Jen dobrý jídlo, Příbram, Novinky, Deník, iDNES
Autor: Šárka Cvrkalová