Dango je jednou z nejoblíbenějších japonských sladkostí. Jedná se o tři barevné kuličky napíchnuté na špejli, které jsou vytvořeny z rýžové mouky a namočeny ve sladké polevě. A vy si můžete jídlo zkusit připravit i doma.
Dango se původně dělalo sladké i slané, dnes už ho obvykle koupíte spíše ve sladké verzi. Pochází z malého obchodu s čajem v Kjótu jménem Kamo Mitarashi, který se nachází poblíž svatyně Shimogamo, píše Yabai.
Původně se jednalo o knedlíčky vyráběné jako oběť bohům. Kdysi dávno mělo dango celkem 5 knedlíčků na jedné tyčce a věřilo se, že představují hlavu, ruce a nohy. Dnes je jídlo známé jako kuličky tří barev: červené, zelené a bílé.
Pochoutka z rýžové mouky
Dango se vyrábělo už v roce 400 před naším letopočtem. Tehdy se na jeho přípravu využívaly drcené ořechy a kořínky stromů, píše Kyoto. Dnešní dango vytvoříte z rýžové mouky.
Na přípravu dezertu budete potřebovat 3 hrnky rýžové mouky, půl hrnku moučkového cukru, špetku soli, lžičku kukuřičného škrobu a teplou vodu. Na polevy si připravte cukr, vodu, matcha prášek a jahodový sirup.
Jak na přípravu danga
Do hrnce dejte vodu a nechte ji vařit. Do mísy mezitím nasypte mouku, škrob, sůl a cukr. Vše promíchejte a po troškách přilévejte vodu. Těsto zároveň hněťte, jakmile přestane lepit, vytvořte z něj kuličky.
Ty potom hoďte do vody, chvilku počkejte a pak je odlepte vařečkou ode dna hrnce. Knedlíčky by nakonec měly volně plavat na hladině. Po 4 minutách vaření je vyndejte a dejte do misky se studenou vodou.
Potom už je zbývá jen obalit v cukrové polevě. Tu vytvoříte svařením vody s cukrem. Na červenou barvu do směsi přidejte sirup, na zelenou matchu. Pak knedlíčky napíchněte na špejle a můžete podávat.
Autor: Šárka Cvrkalová