Kačenka česká je výtečná jarní houba, na kterou můžete vyrazit i během vládních omezení. (Nejen) v lesích začne růst už v polovině března.
Rozšíření kačenky české
Kačenka česká je houba s hezkým českým názvem, která ovšem roste v podstatě v celém mírném pásu Eurasie a běžně se vyskytuje rovněž v Severní Americe. Musíme ovšem doplnit, že zatímco v dřívějších dobách se u nás jednalo o dosti rozšířenou houbu, aktuálně je na českém území čím dál vzácnější, ačkoli v posledních letech zase roste častěji. Jedná se každopádně o jednu z prvních jarních hub, kterou si můžete přinést domů.
Kde kačenku českou nalézt?
Kačenka česká začíná růst už v půlce březnu a nasbírat si ji můžete až do května. Nalézt ji lze především v listnatých a lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, přičemž většinou roste ve skupinách. Vyskytuje se přitom především na zásaditých půdách v teplejších lokacích, a to např. v místech s vrstvami spadaného listí. Může se jednat o listí olše, topolu, vrby, třešně nebo trnky.
Kačenka česká v kuchyni
Kačenka česká, ač na to možná vypadá, je výtečnou jedlou houbou, která bývá dokonce někdy označována jako „královna jarní kuchyně“. Stejně jako některé jiné smržovité houby se velmi hodí do smetanových polévek a připravit si z ní samozřejmě můžete i výbornou houbovou omáčku. Stačí ovšem, když ji pouze krátce podusíte na másle s bylinkami a připravíte si tak výtečný houbový pokrm.
Kačenka česká z hlediska zdraví
Kačenka česká obsahuje některé zajímavé účinné látky, mezi nimiž musíme zmínit především polyfenoly. Díky nim má antioxidační vlastnosti, takže pomáhá organismu bojovat proti působení volných radikálů. Navíc může pozitivně působit i na kardiovaskulární soustavu, neboť kupříkladu snižují riziko aterosklerózy (kornatění tepen). Jedná se tedy o zdravou houbu.
Zajímavosti o kačence české
- Na kačenku můžete vyrazit i v době, když je venku ještě bílo. Často se totiž objevuje mezi zbytky sněhu.
- Pokud najdete kačenku českou ve větším množství, můžete si ji usušit, takže vám vydrží opravdu dlouho.
- Ačkoli je kačenka česká zdravá, u některých jedinců může způsobit alergickou reakci, která se projeví zažívacími obtížemi.
- Kačenku českou lze zaměnit s jinými jedlými houbami, a to především se smržem polovolným nebo s hadovkou smrdutou, která je ovšem jedlá pouze v mládí, časem totiž začne zapáchat.
- Mnohem nebezpečnější je záměna s ucháčem obecným, který je jedovatý! Na druhou stranu si stačí obě houby pořádně prohlédnout. Zatímco klobouk kačenky má jakási oka, klobouk ucháče je pouze zprohýbaný.