Mnoho lidí si plete kebab a gyros. Řada z vás možná tato dvě jídla dokonce považuje za ta samá. Pak ale při objednávce pokrmu někde ve stánku nebo v restauraci může dojít k nedorozumění. V cizině jsou navíc na špatné určení jídla poměrně hákliví, na dovolené se tak můžete setkat i s nepříjemnými prodavači.
V obou případech jde o maso, které je napíchnuté na tyči a postupně se z něj ořezávají kousky, které se pak dávají do chleba, do tortilly nebo na talíř k zelenině a hranolkům či rýži. Jaký je tedy mezi kebabem a gyrosem vlastně rozdíl?
Řecký gyros
Gyros pochází z Řecka. Původně se tímto pojmem označovalo pouze koření na maso. Později se tak ale začalo říkat i samotnému jídlu, vysvětluje George’s Gyros Spot.
Na gyros se používá především maso vepřové, které se dochucuje oreganem, mátou, směsí pálivých paprik, solí a pepřem. Někdy se přidává také bazalka. Gyros se podává nejčastěji na talíři s hranolky nebo se plní do chleba.
Přidávají se k němu rajčata a okurky a velmi často se podává s tzatziki, což je okurkový salát z bílého jogurtu s koprem.
Turecký kebab
Kebab je jídlo turecké. Dělá se z masa hovězího, kuřecího a jehněčího. Často si můžete při objednávce vybrat, kterému dáte přednost, v některých případech je vám maso namixováno.
Do kebabu se používají nadrobno posekané červené i zelené papriky, cibule, prolisovaný česnek, citronová šťáva, sůl a pepř, píše Foods Guy. Kebab se plní do chleba či do tortill a obvykle je doplněn pořádnou porcí omáčky.
Někdy se podává také na talíři k hranolkům, opět ale nechybí přeliv česnekovou nebo bylinkovou omáčkou. Oblíbený je také ve spojení s rýží. Vždy se k němu servíruje čerstvá zelenina.
Zdroj: Foods Guy, Foreign Fork, George’s Gyros Spot
Autor: Šárka Cvrkalová