Dalamánky jsou menší bulky z bílého pečiva, které jsou posypané ovesnými vločkami, kmínem, solí nebo nějakými semínky. Pečivo se dělá výhradně ze žitné mouky. Jeho historie překvapivě sahá až do dob Marie Terezie. A připravit si ho doma zvládnete i vy.
Jméno dalamánek pečivo získalo ve 40. letech 18. století, když francouzsko-bavorská a saská vojska obsadila Horní Rakousy a Čechy, píše Český rozhlas Regiony.
Francouzští vojáci byli tehdy hladoví, a tak se najedli toho, co získali od pražských pekařů. Setkali se u nás s žitným chlebem, kterému začali říkat německý chléb neboli francouzsky Pain d’Állemange. Výraz byl následně Čechy zjednodušen na dalamánek.
Domácí dalamánky
Chcete si upéct dalamánky doma? Není na tom nic náročného, využít můžete například recept cukráře Josefa Maršálka, který se s postupem podělil v pořadu Čas na tebe.
Na přípravu dalamánků budete potřebovat 320 gramů mouky, 180 gramů žitné celozrnné mouky, 10 gramů octu, špetku soli, kmín, 2 gramy fenyklu, 15 gramů droždí a 350 mililitrů kefíru.
Na posypání si připravte 50 gramů slunečnicových semínek, 50 gramů dýňových semínek a 1 gram fenyklu.
Na přípravě není nic složitého
Do misky si dejte obě mouky, kefír, ocet, rozdrobte do směsi droždí a přidejte koření. Vše potom nechte kuchyňského robota zpracovat na hladké těsto. To se podle Maršálka nesmí lepit k háku robota, podle toho poznáte, že je hotovo.
Z těsta potom vytvarujte několik malých bochníčků o hmotnosti zhruba 60 až 70 gramů. Ty nechte na plechu vyloženém pečicím papírem kynout asi 30 minut.
Následně je pomažte vajíčkem, posypte semínky a dejte péct do trouby předehřáté na 230 °C zhruba na 12 až 15 minut. Žitné dalamánky jsou nejlepší čerstvě po dopečení a Maršálek k nim doporučuje například škvarkovou pomazánku.
Zdroj: Český rozhlas Regiony, iDNES, YouTube
Autor: Šárka Cvrkalová