Obyvatelé Slezska mají kořeny v Německu, Polsku, v Čechách i na Ukrajině. I proto byla už v minulosti v této oblasti skladba pokrmů velmi pestrá. Jedním z tradičních jídel pro tuto část naší republiky je i slezské nebe, které pochází původně z Německa.
Dnes už se na jídlo téměř zapomnělo. Na pár místech ve Slezsku se dělá dodnes, obecně ale patří spíše k pokrmům, které pomalu vymizely z tradičních svátečních tabulí.
Kombinace masa a ovoce
Slezské nebe je pokrm, který kombinuje chuť šťavnatého masa se sladkou omáčkou a podává se obvykle s bramborovými knedlíky. Často k němu bývá servírována i zeleninová obloha.
Pokrmu se někdy říká také slezské království nebeské. Na jeho přípravu budete potřebovat 300 gramů uzeného vepřového plecka, 300 gramů bůčku, 250 gramů sušeného ovoce (švestky, meruňky a jablka), sůl, pepř, citronovou šťávu, 2 lžíce másla, lžíci mouky a povidla.
Den předem si ovoce namočte do vody, aby změklo. Maso dejte vařit a zhruba po hodině k němu přidejte ovoce i s vodou. Po třiceti minutách maso vyndejte, pokrájejte ho na plátky a omáčku dochuťte solí, pepřem a citronovou šťávou.
Omáčka se na závěr zahušťuje jíškou z mouky a másla a dochucuje povidly. Podává se pak s bramborovým knedlíkem nebo kluskami. Ty se dělají z bramborového těsta a jsou typickou přílohou pro slezskou oblast.
Netradiční kombinace chutí
Ještě na počátku 20. století byla podle webu Můj rozhlas základem slezské kuchyně polévka. I sytá jídla jako slezské nebe se konzumovala až po ní, obědy byly tedy velmi vydatné a večeře se pak jedly spíše menší.
K dalším oblíbeným jídlům místní kuchyně patřily obecně polévky z mléka a klobás, jídla obsahující brambory, houby, smetanu a uzené. Velmi často se kombinovaly netradiční chutě jako právě například maso se švestkami.
Dnes slezská kuchyně mnoho svých tradic postrádá. V některých oblastech se mnoho starších jídel zachovalo, na většině míst se ale podobá jídelníček spíše tomu modernímu.
Zdroj: Můj rozhlas, Chefkoch, Tables and Fables
Autor: Šárka Cvrkalová