Někteří lidé ho nemají rádi, jiní si bez něj nedovedou představit mnoho jídel. Křen je kořen, který se používá jako dochucovadlo některých pokrmů, zároveň ale slouží také jako hlavní surovina pro přípravu mnoha jídel.
Jeho štiplavá chuť vám vžene slzy do očí. Je ale také pravdou, že díky tomu křen vypálí všechny bacily, které by se na vás pokusily zaútočit. Má mnoho vitamínů a pro tělo pozitivních látek a rozhodně se vyplatí ho zařadit do jídelníčku.
Křen a jeho vliv na zdraví
Křen je oblíbený především pro své antibakteriální a antivirové účinky. Kořen křenu obsahuje více vitamínu C než citrusové plody, píše Healthline.
Křen pomáhá udržet správnou střevní mikroflóru, podporuje tvorbu vitamínu B1, díky tomu se člověk lépe soustředí. Dále pak snižuje krevní tlak, léčí záněty ledvin a močových cest a mírní kašel.
Kromě konzumace se dá křen použít i při vnější léčbě. Obklady z něj pomáhají proti bolestem v krku či při migrénách, zmírňují také bolesti kloubů a zad.
Křenová omáčka
Většina z nás si křen spojí především s jedním jídlem, a tím je křenová omáčka. Tu ze školní jídelny jste možná nesnášeli, pokud si ji ale připravíte doma, zjistíte, že jde vlastně o velmi lahodné jídlo.
Na přípravu křenové omáčky budete potřebovat půl litru hovězího vývaru, půl litru mléka, smetanu ke šlehání, 3 lžíce hladké mouky, cukr, špetku soli a 4 lžíce nastrouhaného křenu, uvádí recept na webu České televize.
V kastrolu nejprve smíchejte mléko a vývar. Přidejte cukr a přiveďte směs k varu. Ve smetaně rozšlehejte hladkou mouku. Vlijte ji do vývaru s mlékem a krátce povařte.
Nakonec přidejte křen, vše společně nechte asi 10 minut vařit a dochuťte solí, popřípadě doslaďte cukrem. Omáčka se podává s hovězím masem a houskovými knedlíky.
Zdroj: Lidovky, Česká Televize, Healthline, Maková Panenka
Autor: Šárka Cvrkalová