Rákocziho koláč je tradiční maďarský dezert, který je v zemi už roky velmi oblíbený. Jde o nadýchaný tvarohový dort, který patří mezi speciality tamní kuchyně. I tak si ho ale můžete vyzkoušet připravit doma i vy.
Mnoho lidí se domnívá, že své jméno získal koláč podle panovníka Ference Rákócziho II. Ve skutečnosti je to ale jinak, píše Daily News Hungary.
Svůj název jídlo dostalo podle cukráře jménem János Rákóczi. Ten svůj dezert představil v roce 1958 na světové výstavě v Bruselu. Od té doby je jídlo velmi oblíbeným dezertem, který se v Maďarsku připravuje především při slavnostních příležitostech.
Náročnější příprava
Na přípravu koláče budete potřebovat poměrně dost surovin a zabere vám také více času. S následujícím receptem by to ale přesto měl zvládnout každý.
Na těsto budete potřebovat 300 gramů mouky, 150 gramů másla, lžičku prášku do pečiva, 100 gramů cukru, 2 žloutky, decilitr zakysané smetany a špetku soli.
Na krém si připravte 500 gramů tvarohu, decilitr zakysané smetany, kůru z citronu, hrst rozinek, 150 gramů cukru, 30 gramů mouky a 2 žloutky. Na zálivku pak budete potřebovat 4 bílky, 200 gramů cukru a meruňkový džem.
Jak na přípravu koláče
Suroviny na těsto smíchejte, rozválejte na pomoučněném vále a dejte na plech. Následně si korpus předpečte v troubě předehřáté na 180 °C. Potrvá to zhruba 12 až 15 minut.
Na krém smíchejte žloutky s cukrem, přidejte tvaroh, smetanu, rozinky, mouku, citronovou kůru a vše dobře promíchejte. Směs potom dejte na předpečený korpus a vraťte ho do trouby na dalších 25 minut.
Mezitím si z bílků a cukru vyšlehejte sníh. Ten dejte do sáčku, vytvořte z něj na plech pusinky a pečte je 20 minut na 130 °C. Po vytažení koláče z trouby ho ozdobte džemem a pusinkami.
Je jen na vás, zda dáte pusinky kolem dokola a džem doprostřed, nebo vytvoříte na koláči nějaký zajímavý vzor, často se dělá například mřížka. Díky pusinkám je koláč křehký a sladký, džem mu dodá tu správnou ovocnou chuť. Podává se ke kávě.
Zdroj: Taste Atlas, Little Wonders, Daily News Hungary
Autor: Šárka Cvrkalová