Pokud jedete do Itálie a chcete vyzkoušet místní nápoje, tak jedním z nich by měla být bez debat grappa. Co to je a jak se vyrábí? O tom bude následující článek.
Grappa se vyrábí z vyřazených hroznových semen a stonků, které jsou vedlejším produktem procesu výroby vína.
Původ má až v Mezopotámii
Grappa není jen typickým alkoholickým nápojem, ale také symbolem magie a tajemství, které bylo po staletí spojováno s výrobou lihovin v Evropě.
Historie všech destilovaných nápojů sahá daleko do minulosti a vede nás do dob Mezopotámie, asi 800 let před Kristem.
První písemná zmínka o destilaci však pochází ze 4. století našeho letopočtu, a to ve spisech alchymisty Synesia z Kyrény, afrického biskupa raně katolické církve.
Italové jí dali slávu
Ve středověku se proces destilace v Itálii stal běžným. Trvalo však několik století, než vinné destiláty opustily lékárnu a dostaly se do domácností lidí. Dříve totiž byly destiláty považovány za léky.
Teprve v 16. století si ji Italové začali vychutnávat jako nápoj pod názvem acquavite, což pochází latinského aqua vitae, tedy voda života.
Zlom nastal ale až v 17. století, kdy v Benátkách vznikla první Corporazione degli Acquavitieri.
Od roku 1979 pak začaly různé palírny experimentovat s chutěmi a dnes trh nabízí velké množství variací tohoto destilátu.
Název grappa pak tento destilát získal v 19. století a pochází od slova grappolo, tedy hrozen hroznů.
Proces výroby
Mírným zahříváním dochází ke smíchání kousků hroznů a alkoholu. Když se odpaří, zanechává silnou koncentraci.
Dnešní grappa obsahuje 40 až 45 procent alkoholu, ale můžete objevit i silnější typy.
Po destilaci se skladuje ve skleněných lahvích asi šest měsíců.
Chuťový profil grappy závisí na odrůdě hroznů, ale obecně je grappa silná a suchá. Občas výrobce přidá trochu sirupu nebo bylinek na oslazení.
Kterou koupit a jak se pije?
Po příjezdu do Itálie uvidíte grappu v regálech všech obchodů. A stejně jako u vína i zde máte možnost výběru, od kterého se odvíjí ceny.
Nejvyhlášenější jsou odrůdy hroznů Suprema Grappa Refosco či konkrétní palírny, mezi které patří například Bocchino Cantina Privata.
Grappu je nejlepší skladovat na chladném a tmavém místě. Italové si ji vychutnávají z malých skleniček po obědě. Rozhodně se nepije tzv. na ex, ale vychutnává se po malých douškách.
Zdroje: Life in Italy, Pietro Gallus Estate, Difford´s Guide
Autor: Soňa Jiroutová