Maracuja: „Kristovo“ ovoce, které obsahuje 2,5× více železa než citrón

Maracuja (zdroj: Samphotostock.cz)

Maracuja je ovoce, které pochází z rostliny, jež se nazývá mučenka jedlá. Obsahuje přitom velké množství železa, tedy opravdu důležitého minerálu.

Mučenka jedlá a její původ

Mučenka jedlá neboli maracuja je teplomilná rostlina, která se stala v posledních desetiletích známou takřka po celém světě. Její původní domovinou je nicméně Jižní Amerika, a to konkrétně oblast zahrnující jižní Brazílii, Paraguay a severní Argentinu. V současné době se ovšem pro své ovoce pěstuje v mnoha tropických i subtropických oblastech světa (viz níže).

Kde maracuju ochutnat?

Maracuja patří mezi tropické ovoce, které u nás ještě nedávno nebylo příliš známé. Aktuálně to už ovšem neplatí. V některých obchodech dokonce seženete čerstvé plody, nicméně zakoupit si můžete rovněž pyré nebo džem. K dispozici máte i sirup, ale také nápoje s příchutí tohoto ovoce, které někdy poznáte podle toho, že je na nich nápis „passion fruit“, což je anglický název.

Maracuja v kuchyni

Z maracuji se konzumuje míšek (sklovitá dužnina), který lze po rozkrojení plodu jíst lžičkou. Použít ji samozřejmě můžete také do různých ovocných salátů. Uplatnění nachází i při přípravě zmrzliny, dezertů anebo moučníků. Využít ji lze také k výrobě džemu, džusu či sirupu. Ostatně sirup z maracuji je důležitou součástí některých koktejlů, mezi něž patří např. Hurikán.

Maracuja z hlediska zdraví

Maracuja obsahuje spoustu účinných látek, mezi nimiž vyniká především železo (1,6 mg/100 g). Vyskytují se v ní rovněž další minerály (hořčík, vápník či sodík), stejně jako vitamíny (především C) a rozpustná vláknina. Kladný vliv má na anémii (chudokrevnost), neboť nejenže obsahuje železo, ale také vitamín C, jenž ho pomáhá vstřebávat. Ovoce ale pozitivně působí i na trávicí soustavu.

Zajímavosti o maracuje

  • Mučenka jedlí získala svůj rodový název překladem latinského názvu Passiflora. Ten přitom odkazuje k umučení Krista. Složité květy údajně připomínají jeho trnovou korunu a blizny hřeby v rukou a nohou.
  • Existují dva druhy maracuji. Jeden má jasně žluté plody, barva druhého je fialová. Slupka této odrůdy je přitom mírně jedovatá, tak jako tak se ovšem konzumuje pouze dužnina.
  • Mučenka jedlá se pěstuje i pro své překrásné plody, které každého zaujmou na první pohled.
  • Rostlina se dnes mimo Jižní Ameriku pěstuje rovněž v Asii, Severní Americe, Austrálii i Africe.
  • Výše zmíněný koktejl Hurikán si připravíte tak, že smícháte 1 díl bílého rumu a 1 díl tmavého rumu s 2 díly sirupu z maracuji. Nakonec ještě použijete trochu limetkové šťávy.
Přidat na Seznam.cz