Trápí vás pálení žáhy? Zjistěte, které potraviny vám mohou pomoci a kterým je lepší se vyhnout

Zdroj: Shutterstock

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) se může projevovat poruchami trávení a pálením žáhy. Jedním ze způsobů, jak tyto příznaky zmírnit, je správná strava. Podívejme se na to, které potraviny jsou při GERD vhodné a které nikoliv.

GERD neboli gastroezofageální refluxní choroba je stav, při kterém žaludeční kyselina uniká zpět do jícnu, což způsobuje nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy a bolest v krku. Jedním z klíčových faktorů ovlivňujících tuto chorobu je strava.

Až donedávna vědci GERD plně nerozuměli a chyběly vědecké důkazy o tom, že by změna stravy mohla příznaky zlepšit. Přehled z roku 2021 však naznačuje, že některé potraviny, jako je ovoce a zelenina, jsou spojeny s nižším rizikem GERD.

Podobně studie z roku 2016 zjistila, že dodržování středomořské diety, která je bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a nenasycené tuky, by mohlo pomoci zmírnit příznaky GERD.

Potraviny, kterým se při GERD vyhnout

Obecným pravidlem při GERD je vyhýbat se nasyceným tukům z masa a mléčných výrobků a transmastným tukům ze zpracovaných potravin, nebo je omezit a nahradit je potravinami obsahujícími zdravé tuky. Mezi ně patří např. avokádový olej, olivový olej, ořechové máslo, tučné ryby, ořechy a semínka a celozrnné produkty.

Mezi časté spouštěče pálení žáhy se řadí čokoláda, kofein, cibule, máta peprná, sycené nápoje a alkohol. Pálení žáhy mohou zhoršit také kořeněná jídla, citrusy, rajčatové omáčky a ocet.

Potraviny, které mohou zmírnit příznaky GERD

Nyní se podíváme na potraviny, které mohou pomoci zmírnit příznaky GERD. Vhodné je ovoce (kromě citrusů), např. banány, melouny, jablka a hrušky, a také zelenina, která obsahuje málo tuku a cukru, např. chřest, brokolice, růžičková kapusta, květák, okurky, zelené fazolky, kapusta, brambory, špenát.

Vhodným zdrojem vlákniny jsou celozrnné potraviny. Výzkum z roku 2019 spojil stravu s vysokým obsahem vlákniny se sníženým rizikem příznaků pálení žáhy. Mezi celozrnné potraviny patří např. ovesné vločky, hnědá rýže nebo celozrnný chléb.

Další tipy

Důležité je si uvědomit, že každý jedinec může na potraviny reagovat odlišně, takže je dobré vést si deník a pozorovat, které potraviny vyvolávají nebo zhoršují příznaky GERD.

Je také vhodné dodržovat některé stravovací návyky. Místo velkých porcí si dát menší jídla častěji během dne. Po jídle si není dobré jít hned lehnout. Ve stoje nebo vsedě pomáhá gravitace udržet kyselinu v žaludku.

Několik hodin po jídle by nemělo následovat intenzivní cvičení. Náročné cvičení totiž také může poslat kyselinu do jícnu.

Zdroje: Healthline, Medical News Today, Harvard Health Publishing, I. Mone, Adherence to a predominantly Mediterranean diet decreases the risk of gastroesophageal reflux disease: a cross-sectional study in a South Eastern European population, 2016, Mei Zhang, Dietary and Lifestyle Factors Related to Gastroesophageal Reflux Disease: A Systematic Review, 2021, Carolyn Newberry, The role of diet in the development and management of gastroesophageal reflux disease: why we feel the burn, 2019

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz