Někdy se mu říká štěrbák, znát ho ale můžete také pod názvem endivie. Jedná se o rostlinu, která je příbuzná čekance. Jde o alternativu k hlávkovému salátu, která se dá na zahrádkách sklízet až do zimy.
Kadeřavá odrůda endivie se vysévá v červnu a červenci. Ke sklizni pak dochází začátkem září, často se ale může tato zelenina sklízet dokonce i v listopadu. Těsně před zimou jde tak o skvělou možnost mít na zahrádce čerstvou zeleninu, píše Delighted Cooking.
Plný vitamínů
Podobně jako další zelenina salátového druhu je i štěrbák plný vitamínů. Obsahuje vitamíny A, C, B1 a B2. Dále v něm najdeme hodně kyseliny listové, manganu, chrómu a vlákniny, uvádí server Asif.
Endivie je bohatá na draslík, sodík a fosfor. Napomáhá ke snižování krevního tlaku, má pozitivní vliv na činnost sleziny a vylučování žluče, což znamená, že čistí játra.
Štěrbák v kuchyni
Základním využitím štěrbáku v kuchyni jsou samozřejmě saláty. Dá se přidat prakticky do jakéhokoli studeného pokrmu, zároveň ho můžete použít jako oblohu třeba k bramborám a masu.
Štěrbák je ale vynikající také dušený. Takto zpracovaný se hodí k jakémukoli masu, nejvíce však k hovězímu. V židovské komunitě se endivie tradičně smaží během chanuky, uvádí Asif.
Zelenina se dá dále využít do polévek, dělá se z ní pesto na špagety a chutná skvěle také společně s rybím masem. Využití endivie je jednoduše nespočet a rozhodně se jí vyplatí občas do nějakého toho receptu zapojit.
Zdroj: Delighted Cooking, Speciality Produce, Asif, Yummly
Autor: Šárka Cvrkalová