Muchomůrka červená jako léčivá houba? Má zmírňovat úzkost, ulevovat od bolesti a dodávat energii

Zdroj: Shutterstock

Také jste se ve škole učili, že muchomůrka červená patří mezi jedovaté houby? Ve větším množství určitě, ale v menších dávkách může mít naopak léčivé účinky. To, co kmenové národy vědí už dávno, začíná nyní potvrzovat i věda.

Muchomůrka červená (Amanita muscaria) zaujímá výjimečné místo v mytologii, pohádkách a lidovém umění. Díky jejímu charakteristickému vzhledu, červenému kloboučku s bílými skvrnami, si ji nikdo nesplete. Je známá také pro své psychoaktivní účinky, ale její léčivý potenciál zůstává často opomíjen.

Tradiční využití muchomůrky červené

I když je muchomůrka červená považována za jedovatou a její konzumace může být nebezpečná, kmenové národy na Sibiři, ve Skandinávii, východní Evropě a Rusku ji využívají k šamanským praktikám a tradičnímu léčitelství.

Tradiční využití muchomůrky červené zahrnuje její použití jako stimulantu, analgetika, protizánětlivého prostředku, proti úzkosti a na podporu spánku. Jedním z nejzajímavějších efektů požití této houby je stimulační účinek, který uživateli dodává výdrž a zahání únavu.

V Evropě a Rusku se muchomůrky používaly k léčebným účelům obvykle lokálně jako tinktura nebo v homeopatických přípravcích.

Možné léčebné účinky muchomůrky červené

V poslední době však začíná také moderní věda objevovat léčebné účinky muchomůrky červené. Kanadská společnost Psyched Wellness se zaměřila na extrakci a zkoumání sloučeniny známé jako muscimol.

Muscimol je psychoaktivní sloučenina, která v mozku působí na receptor GABAA a působí proti stresu a úzkosti, zmírňuje bolesti svalů a podporuje regenerační spánek.

Generální ředitel společnosti Psyched Wellness Jeff Stevens v rozhovoru pro Technology Networks uvedl, že muscimol má odlišné účinky než jiná známá psychedelika jako psilocybin či LSD. Po požití může vyvolat pocity euforie a klidu, změny sluchu a chuti, smyslového vnímání a živé sny.

Kevin Feeney v knize Fly Agaric: A Compendium of History, Pharmacology, Mythology, and Exploration („Muchomůrka: Sborník historie, farmakologie, mytologie a průzkumu“) poukazuje na význam muscimolu při léčbě bolesti, zánětů, úzkosti, kognitivních problémů a rakoviny.

Konzumace muchomůrky červené je nebezpečná

Přestože účinky muchomůrky vypadají slibně, rozhodně na sobě její konzumaci nezkoušejte. Při nesprávném zpracování, kdy se kyselina ibotenová nepřemění na muscimol, může vyvolat dosti nepříjemné zážitky.

Studie v časopise European Journal of Case Reports in Internal Medicine uvádí mezi nejčastějšími příznaky otravy zmatenost, závratě, afektovanost, mimovolní tělesné pohyby, změny zrakového a sluchového vnímání, zkreslení prostoru a ztrátu povědomí o čase.

Při těžké otravě se mohou příznaky projevit kómatem a ve vzácných případech vést k úmrtí. Pro bezpečné využití muchomůrky červené je stále potřeba více studií a výzkumu.

Zdroj: Psyched Wellness, Technology Networks, Kevin Feeney, Fly Agaric: A Compendium of History, Pharmacology, Mythology, and Exploration (kapitole Fly Agaric as Medicine: From Traditional to Modern Use), 2020, F. I. Rampolli, The Deceptive Mushroom: Accidental Amanita muscaria Poisoning, 2021

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz