Tuzemák (dříve tuzemský rum) je alkoholický nápoj, který je náhražkou pravého rumu. Přidává se sice do cukroví, ale jeho složení není neproblematické.
Historie tuzemáku
Pravý rum je alkoholický nápoj, který se připravuje destilací z melasy nebo ze šťávy získané z cukrové třtiny. Pochází přitom ze 17. století. Na území rakousko-uherské monarchie i v jiných částech Evropy se nicméně v 1. polovině 19. století začala vyrábět i jeho náhražka, která se na našem území postupně ustálila pod názvem „tuzemský rum“.
Odlišnost od rumu
Tento nápoje se pod názvem „tuzemský rum“ prodával pouze do 31. prosince 2002, neboť kvůli pravidlům Evropské unie o značení potravin se název „rum“ mohl používat jen pro pravé destiláty z cukrové třetiny. Tuzemák se nicméně vyrábí dochucením zředěného potravinářského lihu rumovou trestí (koncentrát nesoucí aroma rumu). Často se přitom přidává i cukr.
Využití o Vánocích
Ačkoli je u nás tento alkoholický nápoj oblíbený především v hospodách, své nezastupitelné místo má rovněž v kuchyni. Oblíbený je přitom i během vánočních svátků, neboť se používá k výrobě cukroví, a to díky typickému aroma a chuti. Připravit si z něj lze citrónové kuličky anebo nepečené kuličky s marmeládou. Asi ale netřeba připomínat, že takové cukroví není vhodné pro děti.
Tuzemák z hlediska zdraví
Z hlediska zdraví samozřejmě nelze doporučit žádný alkohol, minimálně ne ve velkém množství. Na druhou stranu v menším množství kvalitnější nápoje nevadí. Problémem tuzemáku je ovšem skutečnost, že podle studií obsahuje látky, které mohou působit toxicky. Dle jiných studií navíc rumové esence, resp. jejich složky mohou způsobovat rakovinu.
Zajímavosti o tuzemáku
- Ačkoli může být tento nápoj problematický, pokud jej použijete jednou v roce na Vánoce, případně si jej dáte jednou za čas, žádné potíže by hrozit neměly.
- Tuzemák se dříve nazýval také jako „čajový rum“ anebo „rum na vaření“.
- Svůj současný český název získal přijetím německého přívlastku Inländer (tuzemský), který se začal používat v Rakousku.
- Češi si na pravý či náhražkový rum opravdu potrpí. Podle dostupných statistik tvoří čtvrtinu všeho vypitého alkoholu na území ČR.
- Tuzemák není české specifikum. Dodnes je oblíbený také v Rakousku, ačkoli ne tolik jako u nás.