Udělat správný steak může být někdy pěkná věda. Když ale víte, jak na to, zvládnout byste to měli. Pomoci vám může třeba i několik rad šéfkuchaře Romana Pauluse. Podle něj je totiž důležité mít připravené vhodné maso.
„Horší maso se vám podaří aspoň rozvařit, i když třeba bude suché. Ale ,rozgrilovat‘ takové maso doměkka jednoduše nejde,“ cituje slova slavného kulináře server Lidovky.
Ideální je podle Pauluse například vysoký roštěnec. Jde o poměrně málo namáhaný druh svaloviny nacházející se mezi lopatkami. Ten je vhodný na steaky, ať už je připravujete na pánvi, nebo na grilu.
Nejprve zprudka, poté pomalu
Ať už máte sebelepší maso, vždycky ho můžete zkazit přípravou. Je proto důležité vědět, jak steak správně udělat. Podle Pauluse není třeba ho doslova koupat v oleji, jak mají mnozí ve zvyku.
Steak stačí pořádně osolit a opepřit a potom ho zprudka osmahnout po obou stranách zhruba 20 vteřin. Jakmile se zatáhne, zmírníte plamen a budete ho pomalu dopékat.
Při pokojové teplotě
Jednou z častých chyb, kterou lidé dělají, je také to, že maso dávají na pánev hned po vytažení z lednice. Aby byl steak šťavnatý, musí být maso nejprve uvedeno do pokojové teploty, než s ním bude dál manipulováno, radí šéfkuchař v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka.
Na závěr už je jen potřeba vědět, jak moc steak chcete propečený, podle toho ho pak necháte dopékat. Rare označuje steak s jemně růžovým, ve středu zcela syrovým masem. Medium je steak na řezu růžový, při dotyku pružný a v chuti šťavnatý.
Posledním typem je well done, což je maso plně propečené, na řezu může být až šedavě hnědé. Každý upřednostňuje svůj steak trochu jinak, a proto i jejich příprava se bude v tomto ohledu mírně lišit.
Zdroj: Lidovky, Český rozhlas Dvojka, YouTube
Autor: Šárka Cvrkalová