Nakládané okurky se hodí jako příloha k mnoha jídlům. Šunkofleky, rizoto, čočka na kyselo, nebo třeba maso s bramborovou kaší. To všechno jsou pokrmy, které můžete kyselou zeleninou dochutit. Jaká je ale vlastně historie nakládaných okurek?
U nás jsou nejznámějšími nakládanými okurkami pravděpodobně ty znojemské. A těm tak říkáme i přesto, že se jejich výroba z města už před lety odstěhovala do Bzence. A to konkrétně v roce 2002.
Historie znojemských okurek
Koncem 19. století založil Moritz Felix, jehož rodina pocházela z Francie, ve Znojmě první primitivní octárnu a konzervárnu. V té se tehdy začaly okurky nakládat do pětilitrových sklenic a velmi rychle se proslavily, píše Brněnský deník.
Časem dostal na starosti firmu Moritzův vnuk Herbert. Ten ale musel Československo před rokem 1938 opustit. Odcestoval do Švédska, kde okurky prodával, a tím pádem je tam také proslavil. Švédové je proto milují dodnes.
V dnešní době má výroba tradičních kyselých okurek v České republice problémy. A důvody jsou zjevné: vysoká inflace. Podle serveru Aktuálně by ale zákazníci o své oblíbené nakládačky jen tak v nejbližší době přijít neměli.
Vsaďte na domácí lák
V dnešní době už není žádná velká věda naložit si vlastní okurky i doma. Nakládačky má ve skleníku každý správný zahrádkář, je jen třeba znát recept na ten nejlepší lák. Ten tradiční znojemský připravíte snadno.
Budete potřebovat 4,5 litru vody, 1,5 litru octa, sůl, cukr krupici a umělé sladidlo. Všechny ingredience jednoduše smícháte a zalijete jimi připravenou směs z okurek, papriky, cibule a mrkve.
Dominovat samozřejmě budou okurky, zbylá zelenina jim ale dodá skvělou chuť. Po několika týdnech budete mít připraveny vlastní domácí okurky, které můžete s chutí konzumovat k celé řadě jídel.
Zdroj: Novinky, Recepty, Radíme jak, iDNES, Brněnský deník, Zprávy Aktuálně
Autor: Šárka Cvrkalová