Česká kuchyně je plná skvělých receptů. Mnoho lidí říká, že do ní spadají spíše mastná a tučná jídla a potěší především milovníky masa. Jsme ale také experti na některé sladké pokrmy. Jak dobře znáte české dezerty?
Mnoho dezertů jsme sice převzali ze zahraničí, některé jsme si ale upravili a osvojili tak, že je lze už dnes považovat za typicky české. Jak obstojíte v našem kvízu, který pro vás připravil 5 záludných otázek?
1) Dnes je známe jako Honzovy buchty, které se nejčastěji dělají s mákem, povidly nebo tvarohem. Byly ale doby, kdy se tento kynutý pokrm dělal i naslano. Ze kterého století jeho první verze pravděpodobně pochází?
- A) 15.
- B) 16.
- C) 17.
2) Žádná svatba se u nás dnes neobejde bez svatebních koláčků. Zvyk pochází z tradice, při které měli ženich a nevěsta spolu napůl sníst nějaký posvátný pokrm. Odkud k nám tradice doputovala?
- A) Z Německa
- B) Z Říma
- C) Z Ruska
3) Vánoční cukroví se dá svým způsobem také nazývat dezertem. Víte, které cukroví je podle průzkumů pravidelně tím nejoblíbenějším?
- A) Pracny
- B) Linecké cukroví
- C) Vosí hnízda
4) Velké koláče, které se pekly tradičně na Valašsku, dnes už se ale dělají v obměněných podobách i jinde, se jmenují frgály. Jaká je jejich nejčastější náplň?
- A) Hrušková
- B) Borůvková
- C) Maková
5) Na Velikonoce se u nás tradičně peče mazanec. Sladké pečivo s mandlemi milují děti i dospělí. Odkud pochází jeho název?
- A) Muž, který ho proslavil, se jmenoval František Mazanec
- B) V minulosti se pomazával medem a máslem
- C) Jeho výroba je snadná a je považována za velmi fikanou a mazanou
Výsledky: 1C, 2B, 3B, 4A, 5B
Zdroj: Autorský článek
Autor: Šárka Cvrkalová