Kebab je tradičním masným pokrmem, který pochází z oblasti Přední Asie. Především během 20. století se navíc rozšířil i do dalších oblastí světa a dnes zažívá „boom“ rovněž v České republice.
Stručná historie kebabu
Původ kebabu je zřejmě nutné hledat v Iráku. Minimálně se tu odedávna prodávalo rožněné jehněčí maso. Tento zvyk se postupně dostal na území dnešního Turecka (tehdy Osmanské říše), kde se velmi rychle rozšířil a vzniklo mnoho rozličných variant. Následně se s osmanskou mocenskou politikou a s přistěhovalci začal dostávat i do dalších zemí, a to nejen v Evropě (nejvíce do Řecka, Německa a Rakouska), ale také za Atlantik. Rovněž ve Spojených státech amerických dnes tedy kebab patří k nejrozšířenějším jídlům ve fast foodech. Tento trend je ostatně v posledních letech neustále rozšířenější také u nás.
Kde můžeme kebab ochutnat?
Jak už jsme zmínili, kebab je možné ochutnat především v rychlých občerstveních, kterým se někdy říká „kebabárny“. Na druhou stranu kvalita zdejšího masa nebývá vždy nejlepší, protože jsou používány zmražené polotovary. Proto je asi nejprve vhodné ochutnat více kebabů od různých prodejců a zjistit, kde mají ten nejlepší. Tento pokrm lze ovšem ochutnat také v restauracích. V tomto ohledu má výbornou pověst např. restaurace Mangal v Praze na Novém městě.
Jaké existují druhy kebabu?
Kebab existuje v několika variantách. V České republice jsou nejznámější dva druhy. Prvním z nich je tzv. döner kebab (v překladu „rotující kebab“), který se připravuje na vertikálním grilu, a to většinou z jehněčího masa (někdy ale také z kuřecího a hovězího). Vznikl přitom ve městě Bursa v 19. století a podáván bývá v pita chlebu se salátem a další zeleninou a s rozličnými omáčkami. Češi si pak oblíbili také dürüm kebab, jenž je v podstatě totožný s výše zmíněnou variantou, liší se pouze pečivem, neboť se jednotlivé ingredience podávají v chlebové placce či rolce. Z dalších druhů pak ještě můžeme jmenovat šiš kebab (špíz připravovaný na grilu).
Vliv kebabu na naše zdraví
Kebab Čechům zachutnal, a tak je dnes u nás konzumován ve velkém množství. Co ale na tento orientální pokrm říkají dietologové? Z hlediska zdraví se určitě nejedná o žádnou „pecku“. Ačkoli výše zmíněné varianty obsahují čerstvou zeleninu, což je určitě dobré, zároveň je v kebabu většinou přítomno mnoho tuku a soli. Porce jsou zároveň velké, a ani to neprospívá. Výše jsme navíc zmínili, že je často v kebabu přítomno nepříliš kvalitní maso, takže nejen z hlediska chuti záleží na výběru vhodného rychlého občerstvení.
Zajímavosti o kebabu
- Etymologie slova kebab je vysvětlována různě. Nejčastěji se však hovoří o tom, že slovo pochází z perského kabab, což znamená „smažený“.
- Z tureckého döner kebabu se ve světě vyvinula další jídla. Jedná se především o shawarmu (Střední východ), gyros (Řecko) a tacos al pastor (Mexiko).
- Lidé si velmi často pletou právě kebab a gyros. I když se používá podobné koření, gyros je konzumován s pita chlebem a tzatziky.
- Kebab je i díky tureckým přistěhovalcům velmi oblíbený v Německu. Dokonce se odhaduje, že u našich západních sousedů existuje 15 000 „kebabáren“.
- Při přípravě kebabu se nejčastěji používá jehněčí a hovězí maso. Využíváno je také kuřecí maso či ryby, naopak vepřové maso se z náboženských důvodů nepoužívá v muslimských zemích. Existují ovšem i vegetariánské varianty, při jejichž přípravě se nejčastěji používá falafel či tofu.