Ghí pochází z Asie, v současné době je ale stále využívanější i mimo tento kontinent. Někdy je dokonce řazeno mezi tzv. superpotraviny.
Jaký je původ?
Ghí je formou přepuštěného másla, které se od ostatních druhů poněkud liší přípravou (viz níže). Vyráběno je přitom z kravského či buvolího mléka, a to především v jižní Asii. Používá se přitom hlavně v Indii, kde je nejen součástí místní kuchyně, ale také tradiční medicíny (ájurvédy). Stále častěji se ovšem využívá i v dalších částech světa, a to včetně České republiky.
Jak se připravuje?
Ghí patří mezi tzv. přepuštěná másla, což je tuk vyráběný z másla. Připravuje se ovšem zvláštním způsobem. Ačkoli má také vysoký kouřový bod a dlouhou trvanlivost, nevaří se jen do doby, kdy se odpařuje voda, ale až do doby, kdy mléčná sušina začne karamelizovat. Díky tomu má specifickou chuť a také jinou barvu, když je více zabarveno do zlata.
Využití v kuchyni
Ghí v současné době seženete bez větších problémů i v českých obchodech. Je přitom nasládlé a disponuje jemně oříškovou chutí. Pokud si jej pořídíte, můžete ho využít na smažení či pečení. Hodí se např. k přípravě zeleniny, topinek nebo palačinek ale třeba také k maštění brambor. Tato forma tuku je běžnou součástí indické kuchyně a najdete ji tedy v mnoha indických receptech.
Ghí z hlediska zdraví
Tento tuk obsahuje mnoho účinných látek, jako jsou vitamíny (A nebo E) a minerály (hořčík, draslík, železo). Naopak se v něm nevyskytuje laktóza, neboť se při přípravě z másla odděluje mléčná bílkovina, a má vysoký kouřový bod (až 250 °C), takže se jen tak nepřepaluje. Navíc disponuje antioxidačními vlastnostmi a může pomoci snižovat hladinu cholesterolu. Zároveň se o něm hovoří v souvislosti s prevencí srdečních chorob.
Zajímavosti o ghí
- Název „ghí“ pochází ze sanskrtu, kde je známé jako „ghrta“, což je slovo odvozené od základu „ghr“, která znamená „zářit“.
- Přepuštěné máslo má dlouhou trvanlivost, která se může pohybovat v řádech měsíců, ale vydržet může i rok.
- Jedná se o tradiční úpravu másla i v českých zemích. V minulosti ji používala rovněž Magdalena Dobromila Rettigová.
- Ghí lze konzumovat i samostatně. V tomto ohledu bývá doporučována jedna lžíce denně.
- Můžete jej ovšem využít také zevně. Je totiž vhodné i na pleť, když je považováno za účinné pleťové tonikum.