Pistácie jsou v posledních letech stále oblíbenějšími oříšky. Dají se koupit v běžném obchodě, a i když jejich cena není zrovna nízká, mnoho lidí je upřednostňuje před nezdravými chipsy či brambůrky a rádo si je louská u televize. A dělají dobře, pistácie jsou totiž velmi zdravé.
Jedná se o jedny z nejoblíbenějších oříšků nejen u nás, ale i ve světě. Pistácie pochází z Asie, kde se pěstují už přes 5000 let.
Oblíbené jsou především pro svou nasládlou chuť, díky které mají využití v mnoha receptech. Používají se nejen jako příchuť sladkostí, především pak zmrzlin, ale také v kombinaci s masem či do salátů.
Jsou zdrojem vlákniny a vitamínů
V pistáciích najdeme mnoho látek, které jsou pro lidské tělo prospěšné. Obsahují fytosteroly a karotenoidy, které si tělo neumí vyrobit samo a získává je pouze z potravin. Ty přispívají ke snížení špatného cholesterolu a vysokého tlaku.
Tyto zelené oříšky dále obsahují vitamín B komplex, A, E, vápník, fosfor, draslík, měď a železo, uvádí BBC Good Food. Řadí se mezi potraviny s antioxidačními účinky.
Pistácie také obsahují daleko méně kalorií než jiné ořechy. Mají zhruba 160 kalorií na 30 gramů. Patří také k takzvaně afrodiziakálním potravinám.
Nic se nemá přehánět
Ačkoli jsou pistácie zdravé, ve velkém množství mohou být v některých případech pro tělo také nebezpečné. Obsahují totiž poměrně hodně tuků a cukrů, varuje Healthline.
Tuků mají oříšky až 48 %, bílkovin 20 %, sacharidů 27 % a vlákniny zhruba 10 %. Pozor by si na ně měly dát také těhotné ženy. Pokud jsou pistácie hodně tmavé, znamená to totiž, že jsou napadeny plísní.
Zdravým jedincům ani tak žádné nebezpečí nehrozí, pokud máte ale oslabenou imunitu nebo čekáte miminko, je pro vás takový oříšek velkým rizikem.
Zdroj: National Library of Medicine, BBC Good Food, Healthline, WebMD
Autor: Šárka Cvrkalová