Chcete si užít chuť česneku po celý rok? Udělejte si z něj prášek

Zdroj: Shutterstock

Češi jsou nejen známými konzumenty česneku, ale také jeho vášnivými pěstiteli. Když se zadaří a na políčku se objeví pořádná úroda, mnozí se začnou potýkat s téměř nerudovskou otázkou: kam s ním. My vám nyní poradíme, jak si česnek uchovat ve formě která se hodí téměř na všechny druhy vaření, a zároveň zachová jeho typickou chuť.

Česnek patří v české kuchyni k nepostradatelným surovinám. Kromě jeho originální chuti nabízí svým konzumentům také velkou řadu zdravotních benefitů. Není vůbec divu, že mnohými lidmi je česnek považován přímo za pilíř přírodní medicíny.

Přírodní dezinfekce pro celý organismus

Pálivost česneku mají na svědomí těkavé oleje a sirné organické sloučeniny. A právě díky nim má česnek mnoho léčivých účinků, jako jsou například ty protizánětlivé či desinfekční. Na česnek nedají mnozí konzumenti dopustit jako na účinné přírodní antibiotikum.

Česnek dále snižuje riziko vysoké hladiny cholesterolu a kardiovaskulárních onemocnění. Dále také obsahuje potřebné vitamíny A, B, C a E. Je tedy evidentní, že by tato bylina neměla chybět v jídelníčku každého z nás.

Mnoho lidí si pěstuje česnek na zahradě či na poli. Při obzvláště velké úrodě je někdy problém tuto rostlinu dobře uchovat. Důležité je, aby byl česnek v chladu, suchu a temnu a pokud možno na dobře větraném místě.

Zatímco na vesnici není problém česnek pověsit na stinné místo někde venku, lidé z paneláku to mají trochu těžší. Často tak skladují česnek ve spíži, v papírových sáčcích. Zde ale existuje větší riziko, že vám plody za nějakou dobu „zgumovatí“ a jejich pověstná česneková chuť bude tatam.

Pokud chcete česnek uchovávat zcela bez starostí a na velmi dlouhou dobu, máme pro vás tip jak na to. Řešením totiž může být domácí česnekový prášek.

Česnek ze sušičky i z trouby

Na výrobu ½ hrnku prášku budete potřebovat 6 hlav česneku, ze kterých vylámete všechny stroužky. Ty následně oloupete a nakrájíte na tenké plátky. Nyní je na vás, jakým způsobem budete česnek sušit.

Pokud si vyberete sušičku, nejlepší je nastavit ji na teplotu 52˚C. Česnek je potřeba sušit v jedné vrstvě, a to zhruba 12 hodin. Česnek by měl být po vysušená křupavý.

V případě, že nemáte sušičku, bohatě vám postačí i trouba. Plátky česneku rozprostřete na pečicí papír a vložte ho do trouby předehřáté na 67-93 °C. Stačit by mu měly 1-2 hodiny. Česnek musí být opět křupavý a měl by se dát lehce rozlomit.

Poté už stačí jen nechat plátky vystydnout a rozemlít. Použít můžete kuchyňský mixér nebo klidně mlýnek na kávu. Hotový produkt poté uzavřete do vzduchotěsné sklenice a skladujte jej na suchém a tmavém místě.

Praktické a jednoduché

Nejen, že si následně budete moci užívat česnekovou chuť po celý rok, ale jako kuchaři jistě oceníte, jak se s česnekovým práškem dobře pracuje. Velmi efektivně se s ním dají okořenit polévky, těstoviny či maso, včetně toho mletého.

Jen musíte být velmi opatrní. Česnekový prášek je velmi silný a 1/8 čajové lžičky odpovídá zhruba jednomu stroužku česneku.

Zdroj: Grow a Goodlife, Novinky

Autor: Markéta Mladá

Přidat na Seznam.cz