Sodík patří mezi minerály, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Jeho nadbytečný příjem nám ale může i značně uškodit.
Sodík v potravinách
Sodík (Na) je prvkem, který patří mezi alkalické kovy. Na tomto místě je však důležitější, že je zároveň řazen mezi tzv. makroelementy, lidský organismus jej tedy potřebuje přijímat v dostatečném množství, protože je velmi důležitý pro jeho správné fungování. Sodík v potravinách přitom nepředstavuje žádný problém, protože je zastoupen v mnoha z nich. Vyskytuje se zde buď přirozeně, anebo je přidáván uměle. Jde totiž o základ sloučeniny zvané chlorid sodný, která je známá rovněž jako sůl kamenná nebo kuchyňská sůl. Tu používáme všichni prakticky dennodenně.
Sůl nad zlato aneb proč je sodík důležitý pro naše zdraví
Sodík ve formě soli je v kuchyni samozřejmě nezbytný, a to nejen kvůli chuti jednotlivých potravin, jak ostatně víme z pohádky Sůl nad zlato. Má totiž podstatný vliv na hospodaření s vodou v organismu. Společně s draslíkem se podílí na zadržování vody v buňkách, čímž mj. pomáhá regulovat osmotický tlak. S tímto prvkem se zároveň účastní přenosu nervových vzruchů, podílí se na svalových kontrakcích i na správné srdeční činnosti. Doporučená denní dávka činí 5 až 6 g soli, což je asi jedna čajová lžička. Mnoho lidí však toto množství výrazně překřičuje, což může být velmi nebezpečné.
Není všechno zlato, co se třpytí – nadbytek a nedostatek sodíku
Ačkoli je doporučená denní dávka soli 5 až 6 g, senioři, stejně jako osoby s vysokým krevním tlakem, cukrovkou či onemocněním ledvin by neměli zkonzumovat více než 1 500 mg denně. Pozor by si ostatně měli dát už lidé nad 40 let. Bohužel, sodík v potravinách nechybí, a to minimálně v západní společnosti, kde se solí právě nešetří. Důsledkem může být vysoký krevní tlak, osteoporóza, žaludeční vředy, ledvinové kameny a dokonce nebývá výjimkou ani mozková mrtvice nebo choroby srdce a cév. Nadměrná konzumace soli tedy může člověka i zabít, takže se mějte na pozoru.
Doplňme, že pokud byste zkonzumovali velké množství soli najednou, mohlo by to rovněž skončit kómatem a úmrtím. Na druhou stranu nedostatek sodíku bývá minimálně u nás dosti výjimečný. Tento minerál se nicméně může ztrácet silným pocením, zvracením anebo průjmy, neboť těmito způsoby se z těla vyplavuje. Pokud nebude mít organismus dostatek tohoto prvku, projeví se to dříve či později křečemi, závratěmi, bušením srdce, ale třeba také mdlobami. Jak už jsme ovšem zmínili, v současné době a v západní společnosti představuje riziko především nadbytek, nikoli nedostatek.