Ředkvičková sezóna je už nějakou dobu v plném proudu. Malé růžové kuličky jsou tělu velice prospěšné, a každý by si je měl tu a tam zařadit do svého jídelníčku. Tuto zeleninu je možné konzumovat ve studené i teplé úpravě, a dokonce je možné chutně zpracovat i její listy.
Ředkvička se dostala do Evropy kolem 16. století, a to z Asie. Její zajímavá chuť a také zdravotní benefity jí zajistily nezastupitelnou roli i na českém stole.
Bojovník proti rakovině i bakteriím
Jak vysvětlila webu Vím, co jím dietoložka Karolína Hlavatá, tato zelenina obsahuje velké množství vitamínu C, kyseliny listové a betakarotenu. Její největší kouzlo ale spočívá v tom, že obsahuje glukosinoláty, které mohou za štiplavou chuť ředkviček.
Ředkvičku, stejně jako jejího konzumenta, chrání tato látka před nemocemi. Podle Národního zdravotnického informačního portálu studie ukazují, že tato látka snižuje vznik nádorových onemocnění, má antioxidační účinky, posiluje imunitní systém a může působit také antibioticky.
Ředkvičky v neobvyklé variantě
Glukosinoláty mohou být ve vysokých dávkách nebezpečné, v obvyklém množství jsou však nezávadné. Pozitivní zprávou také je, že se neztrácejí během vaření. Ředkvičky si tak můžete klidně dát i tepelně upravené. Že jste to ještě nezkoušeli? Nevadí. Není to příliš složité.
Ředkvičky můžete vařit v páře podobně jako mrkev, a použít je tak jako nezvyklou přílohu. Smíchat je také můžete s brambory a hráškem a poté je dát je zapéct do trouby. Vytvoříte si tak výbornou pečenou jarní zeleninu. Jistě vás také potěší, že ředkvičky nemají téměř žádné kalorie.
Kyselá jim sluší
Pokud nejste velkým fandou tepelně upravené zeleniny, a přesto chcete vyzkoušet něco nového, není nic lepšího než si pomocí ředkviček vytvořit svěží salát. Například s grapefruitem a řeřichou budou ředkvičky chutnat přímo božsky.
Věděli jste, že ředkvičky můžete také nakládat? Smícháním poloviny hrnku rýžového octa s dvěma lžícemi cukru, stejným množstvím čerstvého zázvoru a jednou lžičkou soli si můžete vytvořit originální asijský nálev. Do toho už pak stačí přidat dva hrnky na plátky nakrájených ředkviček a v ledničce nechat chladit půl až dvě hodiny.
Listy nevyhazovat
To ale není jediné ředkvičkové překvapení. Málokdo totiž ví, že velmi dobře se dají zpracovat také listy této zeleniny, což je mimo jiné velmi ekonomické a ekologické.
Zatímco mladé lístečky můžete použít syrové do salátů či sendvičů, z těch starších a silnějších můžete udělat znamenité pesto či polévku.
Zdroj: Národní zdravotnický informační portál, Vím, co jím, Eating Well, Good House Keeping, Recepty
Autor: Markéta Mladá