Šatavari: „ženská“ bylinka, jež pomáhá správnému fungování pohlavní soustavy

1-211347580
Šatavari – hlízy a prášek z nich (zdroj: Samphotostock.cz)

Šatavari (shatavari) neboli chřest hroznovitý je rostlina z jižní Indie, kterou by do svého jídelníčku měly zařadit především ženy.

Chřest hroznovitý a jeho původ

Chřest hroznovitý (Asparagus racemosus) je rostlina z čeledi chřestovitých, která se v sanskrtu nazývá šatavari (shatavari). Její původní domovinou je přitom Indie, stejně jako himálajské oblasti Nepálu. Vyskytuje se rovněž na Srí Lance, což znamená, že doma je především v jižní Asii. V současné době se ovšem stává stále oblíbenějším i v dalších částech světa a dokonce je řazen mezi tzv. superpotraviny.

Kde si šatavari pořídit?

Ačkoli obliba chřestu hroznovitého celosvětově roste, aktuálně ho čerstvý v českých obchodech s největší pravděpodobností neseženete. Pokud byste chtěli vyzkoušet jeho léčivé účinky, k dispozici máte kapsle nebo prášek, jenž je vyrobený z drcených a sušených hlíz a nabízejí ho zejména obchody se zdravou výživou. Shatavari je navíc součástí několik čajů pečujících o ženské zdraví.

Chřest hroznovitý v kuchyni

Vzhledem k tomu, že tento chřest seženete pouze ve formě prášku či kapslí, stačí jej rozmíchat ve vodě a pít (ideálně večer po jídle). Nápoj přitom bude mít mírně hořkou chuť, kterou lze zmírnit mlékem. Prášek je možné využít také do smoothie. Pokud si chřest hroznovitý sami vypěstujete, můžete jej využít jako podobnou zeleninu. Hlízy mohou najít uplatnění např. při přípravě polévek či omáček.

Šatavari z hlediska zdraví

Shatavari obsahuje mnoho účinných látek, pročež je už stovky let součástí tradiční indické medicíny (ajurvéda). Hlízy (či prášek z nich) jsou přitom doporučovány především ženám, neboť napomáhají správnému fungování ženské pohlavní soustavy. Pozitivně působí na hormonální rovnováhu, menstruační potíže a příznaky menopauzy. Navíc podporují tvorbu mateřského mléka a kladný vliv mají i na libido.

Zajímavosti o šatavari

  • Šatavari v překladu ze sanskrtu znamená „žena mající sto manželů“, což už samo o sobě vypovídá o uplatnění.
  • V původní oblasti výskytu chřestu hroznovitého se dokonce říká, že může pomáhat při potížích s plodností.
  • Shatavari může pomoci i mužům, neboť se obecně doporučuje na trávicí a nervové potíže a napomáhá i správnému fungování imunity.
  • Zajímavé je, že ač rostlina účinkuje především na ženy, kladný vliv může mít i na erekci, podporuje tedy i mužskou sexualitu.
  • Šatavari se nedoporučuje používat dětem do 15 let, takže uplatnění je možné u osob starších.
Přidat na Seznam.cz