V Itálii se jedná o jakési tradiční jídlo zimních měsíců. Ribollita je polévka, kterou si lidé dopřávají během chladnějšího období nejen proto, že je zahřeje, ale také protože jim dodá do těla mnoho vitamínů a živin. Pokud jste milovníkem italské kuchyně a ještě jste neochutnali, rozhodně byste si měli pokrm zkusit připravit i doma.
Podle serveru The Florence Insider je ribollita staré jídlo, které jedli Italové již před mnoha lety. Nikdo ale neví, z jaké doby vlastně pochází. Základem pokrmu jsou fazole a kapusta, polévka je proto velmi výživná a často se po ní nemusí konzumovat druhý chod.
Kromě fazolí a kapusty polévka obsahuje mnoho druhů zeleniny a její konzumace je velmi zdravá. Často se doporučuje i při dietách. Ačkoli pochází z Itálie, běžně u nás nakoupíte všechny suroviny potřebné na její přípravu. Můžete si ji tak udělat i doma.
Toskánská ribollita
Na ribollitu budete potřebovat olivový olej, jednu červenou cibuli, dvě větší mrkve, dva řapíkaté celery, tři stroužky česneku, bobkový list, drcená rajčata v plechovce (zhruba 400 gramů), půl litru zeleninového vývaru, 400 gramů konzervovaných fazolí, 150 gramů hlávkové kapusty, chléb, pepř a sůl.
Mrkev, cibuli a řapíkatý celer si očistěte a nakrájejte na menší kostičky. V hrnci si rozehřejte olej a nechte na něm zeleninu zesklovatět. Za občasného míchání ji ohřívejte zhruba 5 minut. Ke konci přidejte prolisovaný česnek, který nechte minutu provonět.
Jakmile se česnek rozvoní, dejte do hrnce drcená rajčata, bobkový list a vývar. Vše přiveďte k varu, osolte, opepřete a nechte pobublávat na mírném plamenu. Kapustu nakrájejte na nudličky a i s fazolemi ji přidejte do polévky.
Zahustíme chlebem
Polévku nechte na mírném ohni vařit, mezitím zbavte chléb kůrky a nakrájejte ho na malé kostičky. Může jít i o pečivo několik dní staré, to se při zahuštění polévky alespoň spotřebuje a nebudete ho muset vyhodit.
Chléb přidejte do polévky a nechte vše vařit zhruba 30 minut. V případě potřeby můžete přidat vývar nebo teplou vodu. Kousky chleba se během půl hodiny úplně rozvaří a tím se polévka krásně zahustí.
Jídlo se nakonec podává ozdobené čerstvou petrželí nebo pažitkou s kouskem chleba. Polévku v misce také zakápněte olivovým olejem a podle chuti můžete přidat nastrouhaný parmazán.
Zdroj: The Florence Insider, Food 52, True Italian
Autor: Šárka Cvrkalová