Peruánské kuře se dočkalo moderní variace a stalo se jedním z nejoblíbenějších jídel ve Spojených státech

kure
Zdroj: Shutterstock

Původně se kuřecí pokrm „Pollo a la Brasa“ připravoval na dřevěném uhlí na grilu. Maso bylo na povrchu téměř černé, ochucené jen solí a jedlo se rukama. Až do sedmdesátých let minulého století šlo o stravu, která byla populární hlavně u švýcarských přistěhovalců v Peru.

Dnes je peruánské kuře zařazeno mezi tři nejoblíbenější kuřecí pokrmy ve Spojených státech a v celém světě se zvyšuje jeho popularita. Většinou se podává s velkými hranolky a zeleninou. Dokonce se zachoval i způsob konzumace a není to nic neslušného, pokud se takové jídlo konzumuje rukama.

Samozřejmě by strávník měl mít možnost použít i příbor. Běžně se toto kuře podává se smetanovými omáčkami a oblíbená je omáčka ají.

Andské kořeny omáčky ají

Jde o pikantní omáčku, která často obsahuje rajčata, cibuli, pepř a koriandr. Omáčka je často přizpůsobena regionálním preferencím. Její původ je v andských zemích, jako je Bolívie, Kolumbie a Peru, a její historie sahá až k Inkům, kteří ji nazývali uchu.

Pollo a la brasa

Pollo a la Brasa je považováno za národní jídlo Peru. To je zajímavé hlavně proto, že ho vymyslel Roger Schuler, Švýcar z Limy, někdy kolem roku 1950. Schuler se původně chtěl po válce vrátit domů, ale nakonec se mu z Limy nechtělo. Pracoval v restauracích a vymyslel specifický způsob vaření kuřete na základě odpozorovaných technik místních kuchařů.

Musel vyřešit problém, jak připravit větší počet porcí v krátkém čase. Obrátil se proto na jiného švýcarského přistěhovalce, který mu připravil grilovací rošt.

Původně se kuře jen solilo, ale časem se přidávalo další koření podle chuti, jak uvádí web Pro ženy (rozmarýn, pepř, kmín).

Peruánské kuře v moderní kuchyni

Budete potřebovat kuře (může být celé, ale i třeba jen stehna), 4 stroužky česneku, 2 lžíce medu, sůl, pálivou papriku, oregano, mletý římský kmín, černý pepř, olivový olej, sójovou omáčku, limetku.

Na omáčku si připravte svazek koriandru, papričku jalapeño, stroužek česneku, půl limetky, lžíci olivového oleje, kelímek zakysané smetany, sůl.

Pokud se kuře připravuje celé, bude se dělat „naplacato“. Stačí nůžkami vystřihnout páteř a kuře otevřít. Ideální je okořenit kuře den předem. Kdo má rád pikantní chuť, může ke koření přidat i chilli.

Maso se už nemusí dělat na roštu, dokud nebude černé, ale stačí vyhřátá trouba na 200 °C. Třikrát za hodinu je třeba kuře potřít zbylou marinádou a výpekem. Kdyby se moc na povrchu opékalo, stačí použít na přikrytí alobal.

Nejčastěji je základem omáčky majonéza, ale kysaná smetana je jemná a chutná. Kdo počítá kalorie, může smetanu smíchat i s jogurtem.

Na omáčku stačí dle chuti smíchat několik lístků koriandru, najemno nasekanou papričku, česnek limetkovou šťávu, olej, sůl a smetanu.

Ta nejoblíbenější omáčka

Ideálně se k masu podává rýže nebo pečené brambory. Jídlo doplní salát z avokáda, okurky, rajčat a koriandru.

Několik lístků koriandru si schovejte na ozdobu a zbytek (včetně stonků, které nesou nejvíce chuti) rozmixujte nebo najemno nasekejte s papričkou, česnekem, limetkovou šťávou, olejem, solí dle chuti a smetanou.

Kuře podávejte s koriandrovou omáčkou a vařenou rýží nebo s pečenými bramborami a zeleninovým salátem.

Zdroj: en.wikipedia.org, Pro ženy, cookingfanatic

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz