Stává se vám občas, že nestihnete spotřebovat vše, co máte v lednici, a jídlo tak zbytečně skončí v koši? V domácnostech, kde pečlivé plánování nákupů nepomáhá, přichází na řadu vakuovačka neboli svařovačka folií. Potraviny uchová čerstvé i několik týdnů a vy si tak s klidným svědomím můžete nakoupit do zásoby.
Šetřete prostor v lednici i své peníze
Pokud je pro vás běžné zásobit svou domácnost potravinami, pak vakuovačku oceníte nejen proto, že je uchová 3–5× déle čerstvé, ale i z řady dalších důvodů. Tím, že odsajete ze sáčku všechen vzduch, efektivně šetříte místo v lednici nebo mrazáku. A protože se radikálně sníží množství jídla, které byste jinak zkažené vyhodili, poznáte to i na vašich pravidelných výdajích.
Jak vakuovačka funguje?
Vakuovačka, jak název napovídá, uchovává potraviny čerstvé díky vakuu. V prostředí bez přítomnosti vzduchu nedochází k množení mikroorganismů a potraviny tak zůstávají v původním stavu bez ztráty chuti, a dokonce i živin. K vakuovačce si můžete pořídit speciální zatavovací sáčky nebo krabičky či dózy, které jsou na odsávání vzduchu vybavené ventilem. Na cestách ale oceníte možnost zatavit například svačinu do zcela běžného plastového sáčku.
S automatickou vakuovačkou neprohloupíte
Už dopředu víte, že vakuovačku využijete pouze příležitostně? V tom případě nemá smysl investovat do dražší automatické vakuovačky a raději sáhněte po ruční variantě. Snadno se s ní manipuluje a hlavní část práce zastane zcela s přehledem. Na druhou stranu vám práce s automatickou vakuovačkou půjde mnohem rychleji od ruky a určitě vás potěší, že bývá vybavena i dalšími funkcemi, jako je svařování sáčků nebo třeba odnímatelná kuchyňská váha. Z toho důvodu ale počítejte s tím, že pro ni budete muset na kuchyňské lince najít dostatek místa.
Technické parametry, které byste měli znát
Ani při výběru vakuovačky se nevyhnete zkoumání technických parametrů, které rozhodují o tom, jak dobře se s ní bude pracovat. Hodnota příkonu a výkonu ovlivňuje rychlost, jakou vakuovačka zvládne odsát vzduch a zatavit potravinu. Výkonnější vakuovačky jsou zapotřebí především ve specializovaných podnicích, zatímco v běžných domácích podmínkách si vystačíte s nižším příkonem.
Podtlak, který je vakuovačka schopna vytvořit, ovlivňuje, kolik vzduchu zůstane v sáčku. Ne vždy je ale ideálním řešením vakuovačka s co největším podtlakem. Při vakuování křehkých potravin by totiž mohlo dojít k jejich rozdrcení. Nejčastěji se setkáte s tím, že se udávaná hodnota podtlaku pohybuje kolem 0,7 – 0,8 baru. Jestliže se nejste jistí tím, jaký podtlak bude pro vaše účely nejvhodnější, zvažte pořízení vakuovačky, u které lze tuto hodnotu regulovat.
Detaily, které vám usnadní práci
Součástí dražších a modernějších vakuovaček jsou mnohé vychytávky, které při pravidelném používání jistě oceníte. Při skladování měkkého ovoce nebo tekutých polévek a omáček využijete funkci měkkého odsávání. Pokud vakuovačka zvládne zatavit sáček, ve kterém potraviny uchováváte, zpravidla máte na výběr z několika typů svárů, z nichž každý se hodí pro zatavení potraviny o jiné konzistenci. Práce s vakuovačkou se vám značně zjednoduší a zpřehlední, bude-li vybavená displejem a různými indikátory, které vám umožní kontrolovat celý proces a ovládat přístroj v různých stupních vakuování.
Myslíte si, že by vakuovačka našla využití i u vás doma? Široký výběr vakuovaček na vás čeká na Heurece, kde jsou jednotlivé modely přehledně seřazené podle oblíbenosti. Porovnejte je mezi sebou a nezapomeňte se inspirovat hodnocením a recenzemi ověřených uživatelů.