Černá rýže je potravinou, která se v posledních letech začíná prosazovat na úkor své rozšířenější bílé „konkurentky“. Je totiž zdravější.
Původ černé rýže
Rýže patří mezi nejstarší kulturní plodiny na světě, když byla člověkem pěstována už před mnoha tisíci lety. V současné době se jedná o důležitou potravinu pro mnoho obyvatel planety Země. V České republice je konzumována především bílá rýže, existují ovšem i další druhy. Aktuálně se např. začíná dostávat do obecného povědomí i černá varianta, které rovněž pochází z Asie.
Kde si černou rýži pořídit?
Stále větší zájem o černou rýži má za následek, že je aktuálně v ČR neustále dostupnější. V dřívějších dobách jste na ni v obchodech mohli narazit spíše výjimečně, v současné době je ale výrazně dostupnější. Už ji nenajdete pouze v kamenných či internetových obchodech se zdravou výživou, ale objevit ji můžete rovněž na pultech některých supermarketů.
Černá rýže v kuchyni
Využití černé rýže je vcelku stejné jako u tradiční bílé varianty. Před tepelnou úpravou ji každopádně stačí propláchnout a následně nechat vařit v 1,5násobku vody zhruba 30 až 45 minut. Ideální je přitom jako příloha k různým pokrmům, uplatnění nachází rovněž v salátech, ve směsích se zeleninou a hodí se rovněž jako základ pro sladká jídla (např. kaše).
Léčivé účinky černé rýže
Černá rýže obsahuje mnoho účinných látek, z nichž můžeme jmenovat vitamíny (např. E), minerály (železo, měď či zinek), bílkoviny, aminokyseliny anebo vlákninu. Díky tomu má např. výtečné antioxidační vlastnosti, takže může pomoci snižovat riziko některých kardiovaskulárních chorob. Navíc detoxikuje organismus a působí protizánětlivě. Účinkovat může i při alergiích a astmatu.
Zajímavosti o černé rýži
- Rýže je rostlinou, která byla původně domestikována v Číně, a to zhruba před 10 tisíci lety.
- Černá rýže dnes patří mezi tradiční potravinu východní Asie a navíc je součástí mnoha místních medicín.
- Bílá rýže, která není přírodní, je sice rovněž zdravá, na druhou stranu je silně zakyselující. To u černé varianty nehrozí.
- Černá rýže má jemně ořechovou chuť, kterou připomíná rýži hnědou, tedy přírodní a průmyslově neupravenou.
- Ačkoli musíte černou rýži vařit déle, dobu přípravy lze zkrátit tak, že ji dáte přes noc namočit.