Pravá turecká káva má specifickou přípravu. Zbylý lógr ještě v domácnosti využijete

Turecka_kava
Zdroj: Evgeny Karandaev / Shutterstock.com

Turecká káva patří mezi oblíbené druhy kávy u nás, ale málokdo ji umí připravit tak, jak se opravdu má dělat. Správně se turecká káva vaří v džezvě. Jedná se o jednu z nejstarších metod vaření kávy na světě.

Jeden čas zažívaly boom kavárny typu Starbucks, ale v poslední době se lidé začínají více zajímat o místo původu kávy a způsob přípravy. A zejména objevují původní nádobu na vaření kávy, kterou je džezva.

Tradiční vaření kávy s džezvou

Dle serveru Tasting Table stojí za džezvou nadšený osmanský guvernér sídlící v Jemenu během 16. století. Toto nadšení sdílel s vládnoucím sultánem, který jej popularizoval v Istanbulu a napříč Osmanskou říší, jež na svém vrcholu zasahovala do pobaltských států východní Evropy.

Základem správné přípravy kávy jsou dobře vybraná zrnka, která namelete až těsně před přípravou. Kávová zrna musí být namleta co nejjemněji.

Dále je třeba si uvědomit, že káva se nesmí vařit.

Pravá turecká káva má specifickou přípravu. Zbylý lógr ještě v domácnosti využijete
Džezva, zdroj: Shutterstock

Při vaření s džezvou chcete, aby káva dosáhla bodu, kdy se dostatečně zahřeje a vytvoří pěnu, ale nevaří se. Pokud byste chtěli kávu připravit opravdu tradičně, můžete džezvu sundat a opět zahřát. Tento proces můžete opakovat až třikrát.

Poté kávu nalijte a nechte několik minut odstát. Díky tomu se lógr usadí na dně hrníčku. Při častém míchání kávy může dojít k jejímu zhořknutí, proto se tomu vyvarujte.

Vaříme bez džezvy

Ne každý má doma místo na džezvu, a přesto si chce uvařit výbornou kávu. Pokud je toto váš případ, je tato část textu přímo pro vás.

K přípravě výborné turecké kávy vám totiž bude stačit mít doma mlýnek a malý hrnec. Začátek je stejný jako u džezvy – kávu namelte čerstvou těsně před její přípravou a co nejjemněji.

Do malého hrnce dejte vodu dle potřebného počtu šálků a přidejte kávu. Na jeden šálek kávy jsou potřeba 2–3 polévkové lžíce namleté kávy, takže množství kávy upravte dle použitého množství vody.

Kávu přiveďte na středním ohni k varu. Jakmile uvidíte pěnu, kávu sundejte z plotny. Tento proces můžete opakovat ještě dvakrát, ale káva pak bude silnější, a tudíž může být hořká.

Po nalití nechte opět kávu několik minut usadit.

Lógr nevyhazujte

Lógr z kávy je výborný pomocník v domácnosti, a tak jej určitě nevyhazujte. Můžete jej využít například jako hnojivo pro květiny. Díky obsahu fosforu, draslíku či hořčíku vašim květinám jen prospěje.

Mnohdy se zapomíná i na to, že kávová sedlina pohlcuje pachy. Můžete tedy dát lógr do ledničky nebo třeba botníku, brzy budete mít po zápachu.

Pomocí lógru také můžete vyčistit špinavé hrnce. Funguje totiž na principu peelingu. Což nás přivádí k neméně významnému využití lógru v kosmetice.

Z lógru si totiž můžete vyrobit domácí peeling či masku. Takže si na kávě nejen pochutnáte, ale ještě po ní budete krásnější.

Zdroje: Tasting Table, Coffee Affection, OnlyU

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz