Rozdíl mezi pravým šampaňským a proseccem: Zdaleka nejde jen o cenu a místo původu

Zdroj: Shutterstock

Dnes se slovo „šampaňské“ používá jako zkratka pro šumivé víno obecně, což ale není přesné. Co skutečné šampaňské odlišuje od jeho hlavního šumivého protějšku prosecca?

Podle francouzského vinařského zákona bublinky a místo pěstování zdaleka nestačí na to, aby se víno mohlo označovat jako šampaňské. Aby láhev získala právo být označována jako šampaňské, musí být dodržena řada pravidel a předpisů, od vinice až po zrání.

Šampaňské znamená kvalitu a přísné standardy

Hrozny musí být vypěstovány v oblasti Champagne ve Francii. V naprosté většině směsí převládají tři hlavní odrůdy – Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, ale pěstitelé mají povoleno pracovat také s odrůdami Arbane, Petit Meslier a Pinot Gris.

Výroba šampaňského bude rozebrána níže, nicméně předpisům podléhá i minimální doba zrání. Poté se každá láhev hřebenuje, což je pomalá metoda otáčení a převracení každé láhve, aby se kaly neboli použité kvasinky přesunuly do hrdla. Poté se provede degoržování, kdy dochází k odstranění sedimentu, a vzniká tak čirá tekutina.

Ovocný protějšek prosecco

Pokud je šampaňské postaveno na bohatém a hutném základu, pak prosecco je jeho ovocnějším protějškem.

Prosecco pochází ze severovýchodní Itálie (konkrétně z regionů Veneto a Friuli-Venezia Giulia) a vyrábí se z odrůdy Glera. Zajímavé je, že dříve se tato odrůda jmenovala Prosecco, ale název byl změněn, aby nedocházelo k záměně.

Rozdíly ve výrobě a ceně

Na první pohled patrným rozdílem je cena, která je u šampaňského mnohem vyšší. Rozdíl v ceně částečně vyplývá z postupu, který se při výrobě jednotlivých vín používá.

Výroba šampaňského je časově mnohem náročnější, a tudíž i dražší. Odlišnosti v metodách používaných pro šampaňské a prosecco vysvětlil pro web Taste Francesco Zonin, viceprezident přední italské značky prosecca v Austrálii.

„Prosecco se vyrábí metodou zvanou Charmat, při níž se během kvašení masově dosahuje vzniku bublinek prostřednictvím velkých nerezových nádrží. Víno se pak stáčí do lahví pomocí speciální stáčecí linky v tlakovém prostředí.“

Zonin zmiňuje také to, že tento postup se mírně liší od výroby šampaňského, protože bublinek v šampaňském se dosahuje druhým kvašením v láhvi. „Prosecco je cenově dostupnější, protože metoda Charmat se používá pro hromadné zpracování alkoholu, nikoliv pro jednu láhev po druhé,“ dodává Zonin.

Zdroj: Savage Rose, Taste, Food and Wine

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz