Dnes se slovo „šampaňské“ používá jako zkratka pro šumivé víno obecně, což ale není přesné. Co skutečné šampaňské odlišuje od jeho hlavního šumivého protějšku prosecca?
Podle francouzského vinařského zákona bublinky a místo pěstování zdaleka nestačí na to, aby se víno mohlo označovat jako šampaňské. Aby láhev získala právo být označována jako šampaňské, musí být dodržena řada pravidel a předpisů, od vinice až po zrání.
Šampaňské znamená kvalitu a přísné standardy
Hrozny musí být vypěstovány v oblasti Champagne ve Francii. V naprosté většině směsí převládají tři hlavní odrůdy – Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, ale pěstitelé mají povoleno pracovat také s odrůdami Arbane, Petit Meslier a Pinot Gris.
Výroba šampaňského bude rozebrána níže, nicméně předpisům podléhá i minimální doba zrání. Poté se každá láhev hřebenuje, což je pomalá metoda otáčení a převracení každé láhve, aby se kaly neboli použité kvasinky přesunuly do hrdla. Poté se provede degoržování, kdy dochází k odstranění sedimentu, a vzniká tak čirá tekutina.
Ovocný protějšek prosecco
Pokud je šampaňské postaveno na bohatém a hutném základu, pak prosecco je jeho ovocnějším protějškem.
Prosecco pochází ze severovýchodní Itálie (konkrétně z regionů Veneto a Friuli-Venezia Giulia) a vyrábí se z odrůdy Glera. Zajímavé je, že dříve se tato odrůda jmenovala Prosecco, ale název byl změněn, aby nedocházelo k záměně.
Rozdíly ve výrobě a ceně
Na první pohled patrným rozdílem je cena, která je u šampaňského mnohem vyšší. Rozdíl v ceně částečně vyplývá z postupu, který se při výrobě jednotlivých vín používá.
Výroba šampaňského je časově mnohem náročnější, a tudíž i dražší. Odlišnosti v metodách používaných pro šampaňské a prosecco vysvětlil pro web Taste Francesco Zonin, viceprezident přední italské značky prosecca v Austrálii.
„Prosecco se vyrábí metodou zvanou Charmat, při níž se během kvašení masově dosahuje vzniku bublinek prostřednictvím velkých nerezových nádrží. Víno se pak stáčí do lahví pomocí speciální stáčecí linky v tlakovém prostředí.“
Zonin zmiňuje také to, že tento postup se mírně liší od výroby šampaňského, protože bublinek v šampaňském se dosahuje druhým kvašením v láhvi. „Prosecco je cenově dostupnější, protože metoda Charmat se používá pro hromadné zpracování alkoholu, nikoliv pro jednu láhev po druhé,“ dodává Zonin.
Zdroj: Savage Rose, Taste, Food and Wine
Autor: Dominika Jandorová