Vánoční svátky bývají ve znamení nejen klidu a pohody, ale také dobrého jídla. Obžerství se v období těchto svátků dokáže zcela vyvarovat jen málokdo, což může mít velmi negativní vliv na náš žaludek. Zde vám přinášíme několik tipů, jak si s bolavým břichem poradit.
Vánoce nejsou v tuzemsku svátkem úplně zdravého jídla, spíše naopak. Smažený kapr, majonéza, kachna se zelím, ale také cukroví a alkohol. To vše na nás během vánočních svátků číhá na prostřeném stole.
Není divu, že trávicí soustavy mnohých lidí nejsou na takovýto zápřah zvyklé. Vánoční bolesti břicha se tak mnoho lidí bohužel nevyhne.
Bolest břicha může skončit až zvracením
Podráždění břicha se obvykle projevuje jako bolest v oblasti žaludku, která může vystřelovat až k mezižeberním obloukům. Často je doprovázeno také nechutenstvím, pálením žáhy, říháním, zvýšeným sliněním a nadýmáním. Objevit se může i zvracení.
Pokud k tomu opravdu dojde, musíte rozbouřený žaludek nejprve uklidnit. Na to je nejlepší pořádně vychlazená cola podávaná po lžičkách. Ještě lepší účinek bude nápoj mít, pokud jej necháte trochu vybublat.
Důležité jsou tekutiny
Pokud nezvracíte, můžete se pokusit žaludek odlehčit nějakým teplým nápojem. Jak prozradila nutriční terapeutka Zuzana Douchová webu Vím, co jím, ideální jsou bylinné čaje, zvláště pak mátový, zázvorový či heřmánkový.
Ty jsou totiž ideální na zavodnění organismu. Stejnou službu vám mohou poskytnout i polévky. Ty váš organismus rychle zhydratují, a navíc jej zbytečně nezatíží. Nejlepší je tak kuřecí vývar, ale bez zeleniny, nudlí i masa.
To podle webu Moje Zdraví doporučuje i dietoložka Valerie Goldberg. „Důležité je hodně pít a začít jíst snadno stravitelné jídlo,“ uvádí odbornice. Mezi taková jídla patří i kromě vývaru také rýže, rohlík, piškoty či suchary.
Místo cigarety raději procházka
Pomoci si od bolavého břicha můžete i jinak než jídlem a pitím. V první řadě je dobré udělat si pohodlí — tedy sundat těsné džíny a obléknout si nějaké volné tepláky.
Ačkoliv se vám pravděpodobně nebude chtít, pomoci vám může i menší procházka. Pobyt na čerstvém vzduchu vám udělá dobře a chůze pomůže rozpohybovat střeva ke správné funkci.
A poslední rada se týká kouření. Ačkoliv jste třeba opravdu vášnivým kuřákem, v době, kdy cítíte, že vaše zažívání není úplně v pořádku, se své neřesti alespoň na chvilku vzdejte. Kouření vám totiž v žádném případě neuleví, spíš by vám mohlo pořádně uškodit.
Zdroj: Vím, co jím, Moje Zdraví, Blesk
Autor: Markéta Mladá