Milovníci španělské kuchyně při představení následujícího receptu pravděpodobně zajásají. Vynikající migas je pokrm, který si hned zamilujete, přitom jde ale vlastně o jídlo ze zbytků a dříve se jednalo o jídlo úplně těch nejchudších Španělů. Nevěříte, že by něco takového mohlo dobře chutnat? Přesvědčte se sami.
Španělská kuchyně obecně hodně využívá jídla do posledního zbytku. Co se při vaření jednoho jídla nespotřebuje, přidá se do dalšího. A pokud máte doma zbytky pokrmu, který se už chystáte vyhodit, vždy se pro něj nějaké využití najde.
Jak často se vám stává, že objevíte v chlebníku pečivo, které už si nejspíš na svačinu nedáte, protože byste si o něj tak maximálně vylámali zuby? Zbytky chleba se dají při přípravě migasu jednoduše spotřebovat a vy si ještě skvěle pochutnáte.
Jídlo z 12. století
O migasu se poprvé zmiňuje záznam z 12. století, kdy ho představil arabský lékař Avenzoar v díle Kniha jídla, popisuje Prima Fresh. Tehdy ho uvedl jako chléb namáčený v mléce a smažený na oleji.
V 16. století se pak o něm znovu zmínil kuchař Filipa II. a migas se pak postupně začal stávat pokrmem chudých pastýřů. Ve 20. století byl velmi oblíbeným mezi vojáky, kteří neměli kromě chleba často prakticky co jíst.
Dnes je migas sice oproti původnímu receptu zcela jiný, stále je ale jeho základem starý chléb, který se namočí ve vodě nebo v mléce, aby změkl, a pak se z něho vytváří dokonalá pochoutka. Připravte si ji doma i vy.
Za 30 minut hotovo
Na přípravu migasu budete potřebovat vajíčka, sůl, rostlinný olej, chléb, cibuli, zelenou papriku, avokádo a strouhaný sýr (ideálně mozzarellu). S těmito ingrediencemi do půl hodiny vytvoříte dokonalé jídlo, které si zamilujete.
Nejprve si v míse rozšlehejte vajíčko se solí. Chléb namočte a nakrájejte ho na tenké proužky. Ty pak na rozehřátém oleji smažte dokřupava. Přidejte k nim cibuli a zelenou papriku a vše společně prohřejte. Pak vlijte do pánve vajíčko, kterým směs spojíte.
Vše zasypte sýrem, který nechte roztavit, aby navrchu vytvořil křupavou krustu. Pokrm pak servírujte s pokrájeným avokádem, dochutit ho můžete třeba pálivou omáčkou. Je to snadné, rychlé a uvidíte, že si jídlo vychutnáte.
Zdroj: Prima fresh, The Spruce Eats, The Modern Proper, World Food Story
Autor: Šárka Cvrkalová