Jídlo, které vyniká snadnou přípravou a použitím prvotřídních surovin, je pěvně zakotveno v italské gastronomii a Italové si na něm pochutnávají po celý rok, nejraději však během letních měsíců.
Jídlo, které Italové vyhledávají i v cizině
Delikátní předkrm, který spojuje šťavnatost a sladkost ovoce a slanost šunky nemusí na první pokus chutnat každému, ale jde o jídlo hodně návykové, stačí si k němu jen najít cestu. Italové ho milují tak moc, že ho vyhledávají i při pobytu v zahraničí. Není to jediné nezvyklé spojení ovoce a masného produktu. Podobně Italové kombinují třeba fíky a šunku.
Je třeba zdůraznit, že pokrm má i celou řadu variací, v nichž jsou přidány další suroviny, které rozšíří gurmánský zážitek. Šunka a meloun mohou být také součástí zeleninového salátu. Stejně tak pestré je servírování pokrmů, kdy se může meloun nakrájet na měsíčky, na kostky, na plátky, nebo lze vykrajovátkem vytvořit kuličky. Přidat se může i sýr, nejlépe mozzarella.
Meloun a jeho výběr
Meloun by měl být žlutý, někdy označovaný jako ananasový. Italové na surovinách pro tento pokrm rozhodně nešetří a rádi si dopřejí meloun označovaný Cantaloupe, podle italské obce Cantalupo blízko Tivoli. Podle Food blogu vyniká silným a sladkým aroma. Není to ale jediná možnost, a hlavně v sicilské oblasti se pěstování vhodných melounů věnuje řada farmářů. Melouny se mírně liší v sladkosti a šťavnatosti.
Při nákupu je dobré vědět, že klasický červený meloun, který mlsáme v létě, nenese v Itálii označení „melone“, ale je to „angurie“ nebo „cocomero“. Melone je tedy žlutý. I na jeho výběr existují finty. Doporučuje se potěžkat si plod v ruce. Ten zralý by měl být překvapivě těžký. Rovněž by měl sladce vonět. Kdo preferuje méně sladké plody, může si zvolit mantovský meloun, který je jemný a málo sladký. Sardinský meloun se doporučuje na podzim. Jeho předností je, že se dá koupit ve vynikající kvalitě až do prosince.
11 druhů šunky
Stejně zábavný může být i výběr gurmánské šunky. Itálie má 11 šunek, které mají uznávaný zeměpisný původ. Nejznámější je samozřejmě dolce Prosciutto di Parma, jehož historie sahá až do starověkého Říma. Ve starých záznamech je popsáno, jak se stehna potírala olivovým olejem a nechala se vysychat. Maso se odleželo, čímž získalo zajímavou chuť a nekazilo se.
Oblast Emilia Romagna je velice specifická a má mikroklima, které je tvořeno zvlněnými kopci a svěžím vánkem od Jaderského moře. Právě to je pro výrobu této šunky zásadní, a proto se odlišuje od všech ostatních, uvádí Parmacrown.
Melounové špízy prosciutto
Na přípravu melounových špízů budete potřebovat 1 ananasový meloun, čerstvé listy bazalky, kuličky mozzarelly, plátky prosciutta, balsamico k pokapání a jehly na špízy.
Meloun se rozpůlí, odstraní se z něj semena a opatrně se vykrajovátkem vytváří kuličky. To vyžaduje podle Delish trochu cviku. Pokud není tento nástroj k dispozici, meloun se může nakrájet na kostky, které budou podobně velké jako kuličky sýra. Poté už jen stačí vzít jehly a skládat za sebe meloun, bazalku, sýr, šunku a znovu meloun. Balsamico se může zredukovat, aby vznikla hustější konzistence. Špízy se jím následně lehce pokapou.
Rychlé a chutné občerstvení oceníte hlavně na večírcích.
Zdroj: Delish, I love Italy, Parmacrown, Foodblog
Autor: Lída Kropáčková